İkinci Dünya Savaşı Konulu En İyi 5 Film

0
326
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

İkinci Dünya Savaşı döneminde geçen ve ana temasını savaşın oluşturduğu en iyi 5 filmi sizler için derledik.

Not: Bu listenin kendi içindeki sıralamasında, IMDB puanlarını göz önünde bulundurduk.
1-  Schinderl’s List (Schinderl’in Listesi)

Thomas Keneally’in romanından uyarlanan ve 7 ayrı dalda Oscar ödülüne layık görülen filmin yönetmenliğini, Steven Spielberg yapıyor.

Alman bir iş adamı olan Oskar Schinderl (Liam Neeson)’in, Polonya’da kurduğu bir fabrika sayesinde, 1100 Yahudi’nin hayatını kurtarmasını konu ediyor. Üst düzey oyunculuklar, gerçekçilik ve muhteşem sahneleriyle aldığı ödülleri fazlasıyla hak ettiğini bizlere gösteriyor.


2- La Vita e Bella (Hayat Güzeldir)

1997 yılı, İtalyan yapımı olan drama filminin senaryosunu Vincenzo Cerani yazarken, filmin başrol oyuncusu olan Roberto Benigni, aynı zamanda yönetmen koltuğunda da oturuyor.  Başarılı film ayrıca 3 ayrı dalda Oscar ödülünün de sahibi olmuştur.

Alman Nazi kamplarında esir olarak tutulan Guido (Roberto Benini) ailesinin küçük üyesi olan Giosue (Giorgio Kantarini)’yi, babasının, bu kampın bir oyundan ibaret olduğuna inandırması ve umutlarınını daima diri tutmaya çalışmalarını konu ediyor.

Film Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinmek İçin Tıklayınız.


3- Saving Private Ryan (Er Ryan’ı Kurtarmak)

5 ayrı dalda Oscar ödülü kazanan ve 163 dakika süren bu heyecan dolu filmde; Tom Hanks, Vin Diesel, Matt Damon gibi başarılı oyuncular yer alıyor. Filmin yönetmeni ise, Schinderl’in Listesi filminin yönetmenliğini de yapan, Steven Spielberg.

3 çocuğunu savaşta kaybetmiş annenin yakarışları sonucunda Başkan’ın emriyle, kalan son çocuğu olan James Ryan’ın, 8 asker tarafından aranmasını konu ediyor.


4- The Pianist (Piyanist)

2002 yılında gösterime giren film, Wladyslaw Szpilman isimli bir piyanistin anılarıyla oluşmuş, biyografik bir film niteliği taşıyor. Szpilman’ı canlandıran, Adrien Brody’e En İyi Erkek Oyuncu Dalında Oscar ödülünü kazandıran film, ayrıca 3 ayrı dalda Oscar ödülüne layık gösterildi.

Film, Nazi esir kamplarına gitmekten kurtulan ve Varşova’daki harabe sokaklarda hayatta kalma mücadelesi veren, Yahudi bir piyanistin hayat mücadelesini dramatik bir şekilde perdeye aktarıyor.


5- Der Untergang (Çöküş)

Alman yönetmen Oliver Hirschbiegel’in yönettiği ve başrolünde Bruno Ganz’ın oynadığı film, 2004 yılında izleyicilerle buluştu ve gösterime girdiği sene 73 milyon Euro hâsılat elde etti.

İkinci Dünya Savaşı ve Führer’in son dönemlerinin, Adolf Hitler’in son sekreteri olan Traudi Junge’nin notları esas alınarak ekranlara taşınan film, Berlin’ın Kızıl Ordu tarafından işgal edilişini, Adolf Hitler’in gözünden izleyiciye aktarıyor.

Film Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinmek İçin Tıklayınız.
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz