Ana Sayfa Blog 11.22.63

11.22.63

0
375
11.22.63 dizi konusu
11.22.63 dizi konusu
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

Bugün sizlere bilim kurgu tarzı yapımları sevmeyenlerin bile beğenerek izleyeceği bir diziden bahsedeceğim. Başladığınız anda sonunu merak edip bitirmek isteyeceğiniz bu dizi, sizi geçmişe doğru bir yolculuğa çıkaracak olan 11.22.63.
Bilindiği üzere 22 Kasım 1963’te gerçekleşen John F. Kennedy‘nin suikastı üzerine bir sürü kitap yazılmış, film çekilmiştir. Bu kitaplardan birisi olan Stephan King’in eseri 22/11/63, 2011’de okuyucularla buluştu. Stephan King’in kaleminden çıkan bu eser 2016 yılında ise Hulu tarafından mini-dizi olarak yayınlandı. Tek sezonluk bu dizi 8 bölümden oluşan bir zamanda yolculuk hikayesidir.

11.22.63 Dizi Konusu

Hikaye Lisbon Falls’da başlıyor. James Franco’nun canlandırdığı Jake Epping karakteri, eşinden yeni boşanmış bir İngilizce öğretmenidir. Jake’in Al isminde restoran sahibi bir arkadaşı vardır. Al birgün restoranında bir geçit olduğundan ve bu geçidin 1960 yılına açıldığından bahseder. Geçit geçmişle gelecek arasında bir kapı gibidir ve sürekli aynı zamana açılır. Bu zaman yolculuğunun bazı zorlukları vardır. Geçmişte geçirdiği 3 yıl, bulunduğu gelcekte nerdeyse 2 dakika eder ve zaman içinde geri döndüğü an geçmişte yaptığı şeyler sıfırlanır.

Kennedy’nin ölümü eğer gerçekleşmeseydi her şeyin günümüzde daha farklı olacağını düşünen Al, Jake’den zamanda yolculuk yapmasını ve bu suikasti engellemesini ister. Olaylar işte tam bu esnada başlar. Geçidin varlığına başta inanamayan Jake gerçek olduğunu gördükten sonra bir süre düşünür ve ardından suikastı önlemeye karar verir. 1960 yılına olan zaman yolculuğu böylelikle başlar. Jake Epping’in geçmişe giderek 22 Kasım 1963’te gerçekleşen John F. Kennedy’nin suikastını önlemek için 3 yılı vardır. Bu üç yıl boyunca bazı hazırlıklar yapması gerekir.

Dikkat çekmemek için bulunduğu döneme ait kıyafetler giyer ve öğretmen olarak bir okulda işe girer. Tam burda hikaye üzerinde büyük etkisi olan, Sadie ile tanışır. Sadie’nin hikaye üzerinde etkisi büyük çünkü asıl amaç suikastı önlemek olsada zaman zaman olaylar Jake-Sadie aşkı hikayesine dönüşür.

Diziyi izlerken kendinizi 1960 yılında hissetmeniz için her şey titizlikle yapılmış gibi. Arabaları, kıyafetleri, mekanları hatta gazete ve posterleri bile birebir dönemi yansıtmıştır. Buna ek olarak izlenen çoğu olayın gerçekten yaşandığını bile görebilirsiniz.

İzlerken heyecanlı sahnelere tanık olcağınız bu dizi, mutlaka listenizin başında yer almalı. İzleyecek bir şey arıyorum ama uzun süren sezonlarda uğraşamam derseniz, tek sezonluk bu dizi size ilaç gibi gelecektir.

11.22.63 Oyuncuları ve Dizi Karakterleri

James Franka: Jake Epping, bir ingilizce öğretmenidir. Alkol sorunu yaşayan karısıyla ayrılan Jake, bu zamanda yolculuk hikâyesinin cesur kahramandır.

Sarah Gadon: Sadie Dunhill, Teksas kasabasında bir lisenin kütüphanesinde görev alan hoş bir kadındır. Evliliğinde sorunlar yaşayan Sadie, eşinden ayrılır ve 1960 yıllarının başında ilk defa Jake ile tanışır.

Chris Cooper: Jake’in yakın arkadaşı olan Al Templeten, restoranında geçmişe açılan bir kapı bulur. Başta ucuz et almak için kullandığı bu kapı sayesinde suikastı engellemeye karar verir ama bunu çok fazla uygulayamaz. Çünkü Al hastalanmıştır ve bu önemli görevi güvendiği birine devretmesi gerektiğini düşünür. Bu isim ise çok güvendiği yakın arkadaşı Jake Epping’dir.

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz