12 Angry Men (12 Öfkeli Adam)

0
189
12 Angry Men
12 Angry Men,
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

Süre : 96 Dakika

Tür : Suç,Dram

Ülke : ABD

Yapım Yılı : 1957

IMDB : 8.9

Yirminci yüzyılın ortalarında, altmış bir sene önce gösterime giren, ancak en az bir asır daha izlenebilecek bir kaliteye ve senaryoya sahip bir film, “12 Angry Men”

Ülkemizde “12 Kızgın Adam” ismiyle gösterime giren filmin yönetmenliğini, 1975 yapımı olan “Dog Day Afternoon” ile Al Pacino’ya adeta yeni bir kimlik kazandıran, Sidney Lumet yapıyor. Filmin öne çıkan oyuncusu ise, 8. jüri olan, Henry Fonda. Lee J. Cobb ve Martin Balsam’ın muhteşem oyunculuğu da, filmi sürükleyici kılan başlıca etmenlerin içinde yer alıyor.

Film, Amerikalı bir gencin, babasını öldürmekle yargılanması ve bu davayı karara bağlamak için 12 jüri üyesinin görevlendirilmesini işliyor.

Görgü tanıklarının sanık aleyhinde görüş bildirmesi, sanığın bıçağının olay mahallinde bulunması, 11 jüri üyesinin ilk oylamada, kişisel sebeplerle, üstünkörü bir şekilde sanığı suçlu bulması, genci idam sehpasına çok fazla yaklaştırıyor. Ancak ipin boynuna geçmesi için hâlâ son bir oy daha gerekmektedir zira hukuk kuralları gereği, davanın karara bağlanması için tüm jüri üyelerinin aynı kararı verme zorunluluğu vardır.

11 jüri üyesine karşı, 8. jüri üyesinin (Henry Fonda) ‘suçsuz’ oyu kullanmasıyla, film   -aynı zamanda dava- burada başlıyor.

Tek bir mekanda geçmesi ve dönemin, karizmatik ve güzel oyuncularla dolup taşan Amerikan filmlerine karşın, 12 tane orta yaşlı erkeğin 96 dakika boyunca seyirciyi ekrana kilitleyebilmesi, filmin birçok konuda üst düzeyde olduğunu ortaya koyuyor. Mizansen konusundaki başarısı da, -özellikle- yönetmenin ustalığını gözler önüne seriyor.

Film Ödülleri

Henry Fonda’ya, BAFTA En İyi Erkek Oyuncu Ödülünü kazandıran film, ayrıca diğer özel yarışmalarda da 16 ödül kazanmıştır. Bu ödüllerin yanı sıra,1958 Akademi Ödüllerinde de, 3 ayrı dalda Oscar’a aday olmuştur.

Ön yargıları kıran, insanları fütursuzca yargılamanın yanlışlığına dem vuran ve en önemlisi izleyiciyi 13. jüri olarak asıl karar bağlayıcı mevkine koyan filmi izlemenizi tavsiye eder ve yazımızın sonunda filmin özeti niteliğinde olan repliğini kullanarak, sizlere iyi seyirler dileriz.

“Olayı nereye çekerseniz çekin, önyargı gerçeği hep saklar.”

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz