50 İli İlgilendiren 144 Yıllık Rüya Gerçek Oluyor

0
74
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇
2. Abdülhamid döneminde projesi Fransız mühendislere çizdirilen Karadeniz-Akdeniz Otoyolu için çalışmalar başlatılmıştı. Yol tamamlandığı takdirde Karadeniz’den Akdeniz’e ulaşım 6 saate inecek.

Abdülhamid tarafından çizdirilen otoyol planı dönemin şartları sebebiyle bitirilememişti. 1970’li yıllara gelindiğin de çalışmalar, olası bir Sovyet işgalinde, tankların Karadeniz’den İç Anadolu’ya kolayca ulaşmasını sağlayabileceği ihtimali doğrultusunda tamamen askıya alınmıştı.

2004 yılında, Ordu’dan geçen Melet Irmağı vadisi üzerine Topçam adıyla baraj yapılması için çalışma başlatılmıştı. Bu çalışmayla beraber, ‘baraja ulaşım yolları’ adı altında ‘Dereyolu’ olarak da bilinen yol çalışması yeniden start aldı.

Karadeniz-Akdeniz Otoyolu Projesi kapsamında; Ordu, Sivas, Kayseri, Kahramanmaraş, Adana ve Hatay hattında toplam uzunluğu 818 kilometre olan yol projesinde çalışma yürütüldü. Sona gelinen ve 50 ilin faydalanacağı 818 kilometrelik yol, Karadeniz’den Akdeniz’e ulaşımı 6 saate indirecek. Eğer planlama istenilen şekilde sürdürülürse 2020 yılında yol kullanıma hazır hale gelecek.

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz