Ahlat Ağacı

0
802
ahlat ağacı
ahlat ağacı
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

Süre : 188 Dakika
Tür : Dram
Ülke : Türkiye
Yapım Yılı : 2018
Senarist : Nuri Bilge Ceylan, Akın Aksu, Ebru Ceylan
IMDB : 8.7

Gelmiş geçmiş en iyi Türk yönetmenlerden biri olan Nuri Bilge Ceylan’dan, Kış Uykusu (2014)’ndan sonra, yine sükse yapan çarpıcı bir sanat filmi, “Ahlat Ağacı.”

1 Haziran’da gösterime giren yapımın yönetmenlik koltuğunda Nuri Bilge Ceylan oturuyor. Başını, Doğu Demirkol, Murat Cemcir, Bennu Yıldırımlar’ın çektiği filmde, Serkan Keskin, Hazar Ergüçlü ve Akın Aksu gibi isimler de rol alıyor.

Film, üniversiteden yeni mezun olup evine dönen Sinan (Doğu Demirkol)’ın, yazdığı kitabı bastırma mücadelesi ve bu sırada ailesi ve çevresi ile olan ilişkilerini konu ediyor.

Okuldan mezun olduktan sonra memleketi Çan’a dönen Sinan’ın, yazdığı kitabı bastırabilmek için paraya ihtiyacı vardır. Bunun için çevresindeki insanlara başvuran Sinan, hepsinden olumsuz geri dönüş alır.

Kitabını bastırmak için uğraş verdiği bu dönemde, öğretmen olan babası İdris (Murat Cemcir) de köyde kazdığı bir su kuyusuna umudunu bağlamış, ondan su çıkarabilmek için mücadele etmektedir.

Sinan’ın annesi Asuman (Bennu Yıldırımlar) ise, tam bir cefakâr aile annesi olarak izleyicinin karşısına çıkıyor.

Babasından, yaşadığı çevreden veya genel olarak insanlardan haz etmeyen Sinan, çevresindeki insanlarla gerçekleştirdiği konuşmalar, geçmişte tanığı kişilerle yüzleşmesi, aile içerisinde yaşadığı çatışmalar ile bilinmeze, kendi içine doğru yuvarlanır. Ya da kendisi öyle sanır, aslında Sinan, nefret ettiği babasına doğru usulca yaklaşmakta, işe yaramaz dediği adamın ta kendisi olduğunun farkına varmaktadır.

Sinan ile Yazar Süleyman(Serkan Keskin)‘ın edebiyat ve varoluş üzerine sohbeti, Süleyman’ın fevkalade tiradı ve yine Sinan ile iki imam (Akın Aksu ve Öner Erkan) arasında geçen aforizmalarla dolu konuşma, filmin uzun yıllar akıllardan silinmeyecek birkaç sahnesiydi.

Hâsılat

Gösterime girdiği ilk hafta sonu yaklaşık 47 bin kişinin izlediği film, bu sürede 661 bin lira gelir elde etti ve bu alanda Kış Uykusu’nu geride bıraktı. Ayrıca hâlâ gösterimde olan film, bugüne kadar 118 bin seyirciyi ağırlayıp, 1 milyon 597 bin lira gelir elde etti.

Gişe filmlerinin yeşil perde dolu sahnelerinden sıkılanlara, hayatın bam teline basan bu filmi izlemeyi tavsiye eder, iyi seyirler dileriz.

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz