Airsoft Hobisi: Kendinizi Savaştaymış Gibi Hissedin

0
65
Airsoft Hobisi: Kendinizi Savaştaymış Gibi Hissedin

Yazıya başlamadan önce savaşın herkes için ne kadar kötü bir durum olduğunu bildiğimizi belirtmek isterim. Bu hobi savaşa yönelmekten çok belli senaryolar yardımı ile eğlenmenizi sağlamak amacıyla oynanılır. Airsoft Hobisi en basit şekilde tanımlanmak istenirse “rol yapma” oyunu denilebilir. Yazımızın devamında bu hobinin ayrıntılarını öğrenebilirsiniz. Keyifli okumalar…

Temel Kurallar

Belirttiğimiz gibi airsoft hobisi bir rol yapma oyunudur. “bb” denilen plastik mermi atan elektrikli veya gazlı silahlar aracılığıyla oynanır. Rakibiniz “bb” aracılığıyla sizi vurduğu zaman elinizi havaya kaldırıp “vuruldum” demek en temel kuraldır. Silahların mermi atış hızını temsil eden “fps” değerleri vardır. Oyunun amacı ve mekanına göre bu sınır kararlaştırılır ve replikaların buna uygun olması gerekir. Diğer kurallar ise oluşturduğunuz senaryo çerçevesinde belirlenir.

Airsoft Hobisi: Kendinizi Savaştaymış Gibi Hissedin

Airsoft Ekipmanları

Şunu söylemekte fayda var, Airsoft diğer hobilere kıyasla oldukça lüks ve pahalı bir hobidir. Ekipmanların en basit şekilde toplanması bile 2 bin tl civarlarını bulabilir. Temel ekipmanlar: Silah, tabanca, telsiz ve uyum sağlamanızı sağlayacak bir kamuflajdır. Çoğu Airsoftçu gerçeğe uyum sağlamak istemesi nedeniyle askeri ekipmanları teklit eder.

Airsoft Senaryoları

Senaryolarda herhangi bir sınır yoktur; istediğiniz ölçüde genişletebilir, ekleme yapabilirsiniz. Fakat sıklıkla oynanan bazı senaryolar vardır. Temel olarak karar verilmesi gereken şey, vurulan oyuncuların ne zaman oyuna gireceğidir. Süre sınırı koyabilir veya oyun bitene kadar beklemelerini isteyebilirsiniz. Eğer oynadığınız alan büyük ise – oyunun da uzun süreceği için- vurulan oyuncular belli bir süre bekledikten sonra oyuna girer.

Rehine Kurtarma

Oyuncular iki guruba ayrıldıktan sonra bir grup rehineleri korur. Diğer grup ise onları kurtarmaya çalışır. Rehineleri belli alana kadar taşımayı başaran grup oyunu kazanır.

Bayrak Yarışı

Her iki grubunda kendi bölgelerinde bayrakları olur. Bayrak sayısı önceden kararlaştırılır. Oyuncuların amacı rakiplerinin bayraklarını alıp kendi bölgelerine geri götürmektir. Bayrağı taşıyan oyuncu vurulduğu yerde bayrağı bırakır.

Klasik Savaş Senaryosu

Adından da anlaşılacağı üzere bu senaryoda vurulan oyuncu kenara geçer ve oyunun bitmesini bekler. Rakip takımın tümünü vuran takım oyunu kazanır.

Airsoft Hobisi: Kendinizi Savaştaymış Gibi Hissedin

Oyun Alanı

Oyun alanı isteğe göre ayarlanabilir. Elbete Airsoft için ayrılan alanlarda oynanmalıdır. Genellikle “Orman” ya da “Bina” teması içinde oynanılır.

Güvenlik

Airsoft’ta güvenlik son derece önemlidir. Her ne kadar plastik “bb” atan replikalar ile oynansa bile göz gibi hassas organlara gelmesi halinde ciddi sorunlara yol açabilir. Bu nedenle gözü koruyan bir gözlük şarttır. Ayrıca vücudu koruyacak ekipmanlar da kullanılır. Yakın mesafeden gelen bir “bb” deriyi delebilir.

Eğer ki bu konular ile ilgileniyorsanız ve Airsoft Hobisi için ayırabileceğiniz bir bütçeniz varsa Airsoft’u denemenizi öneririz.

Hobi aramaya devam ediyorsanız şu içeriğimize de göz atabilirsiniz: Evde Karınca Bakımı Nasıl Yapılır?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz