Alita: Battle Angel (Savaş Meleği)

0
39138
Alita Savaş Meleği
Alita Savaş Meleği
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

Süre: 122 dakika

Tür: Aksiyon-Bilim kurgu

Yapım: Amerika-Kanada-Arjantin

Yönetmen: Robert Rodriguez-James Cameron

IMDB: 7,4

Yukita Kushiro’nun Gunnm adlı Manga serisinden perdeye taşınan Alita: Savaş Meleği, inanılmaz aksiyon sahneleri, benzersiz çekim teknikleriyle izledikten sonra devamını merakla bekleyeceğiniz, mutlaka tekrar izleyeceğiniz  harika bir yapım. Titanic, Terminator, Avatar gibi yapımların yönetmeni James Cameron’ın yapımcılığını üstlendiği ve filmi emanet ettiği Robert Rodriguez’in yönetmenliğini yaptığı bu yapımın başrolünde Roza Salazarı izliyoruz.

Henüz yeni ve hâlâ aklımızın almadığı performans yakalama teknolojisiyle, içinde bulunduğu her duyguyu bize hissettiren Salazar, iyi bir performans çıkarmış. Kadroda ayrıca Oscar ödüllü yıldızlar Christopher Waltz, Jennifer Connely ve Mahershala Ali’nin performansları da filmi gerçekten iyi yapan etkenler arasında. Tabii ki kadro bu kadarla da sınırlı değil. Filmde Edward Norton’dan Ed Skrein’a, Keean Johnson’dan Michelle Rodriguez’e kadar tanıdık yüzler ve mükemmel oyuncular var.

James Cameron’ın 25 yıldır çekmek istediği ve Avatar 2’nin gecikmesine sebep olduğu söylenen bu film, ailecek izlenebilecek bir intikam hikayesi olarak adlandırılabilir.

Konu

2500’lü yıllarda geçen bu yapımda, Alita (Rosa Salazar), kim olduğunu veya nereden geldiğini bilmediği bir halde, tanımadığı bir gelecekte uyanır. Şefkatli bir doktor olan Ido (Christoph Waltz) onu yanına alır ve cyborg görüntüsünün altında olağanüstü bir geçmişe sahip genç bir kadının kalbi ve ruhu olduğunu fark eder. Alita, yeni hayatına alışmaya çalışırken, Doktor Ido da onu gizemli geçmişinden korumaya çalışır. Yeni arkadaşı Hugo (Keean Johnson) ise Alita’nın geçmişini hatırlaması için, anılarını tetiklemesine yardımcı olmak ister. Bu sırada şehri yöneten tehlikeli ve yozlaşmış güçler Alita’nın peşine düşer. Eşi benzeri görülmemiş dövüş yeteneklerine sahip olduğunu fark eden Alita, geçmişine dair bir ipucu elde eder. Tehlikeli insanlarla karşı karşıya olan Alita, arkadaşlarının, ailesinin ve dünyasının kurtarılmasında kilit rol oynayacaktır.

Bütçe ve Hasılat

200 milyon $ bütçeye mal olan bu yapım vizyona girdiği hafta 27.8 milyon $ ile ABD Box Office’e göre açılışını birinci sıradan gerçekleştirdi ve vizyonda kaldığı süre boyunca 404,3 milyon $ dolar hasılat kazandı.

Peki filmde neleri beğenmedik?

İlk olarak filmin müzikleri, anlattığı dünyaya daha uygun olabilirdi. Hikaye zaman zaman klişe ilerlemiş ve çok fazla karakter barındırdığı için bazı karakterleri tanımamız için yeterli vakti bulamamış. Bu sebeple karakterlerin bir kısmıyla empati kuramıyoruz. Ayrıca Alita’nın romantik sahnelerini de fazla ilgi çekici bulmadık. Alita sinema dediğinizde akla gelen ilk filmlerden olmayabilir. Bir klasik değil ya da sinemada yeni bir çağ başlatmıyor.

Ama gününüzü güzelleştirecek, bitirdikten sonra üzerine düşüneceğiniz bir film isterseniz; Alita:Battle Angel tam size göre.

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz