Alzheimer Hastalığı Nedir? Nasıl Korunulur?

0
1696
Alzheimer Hastalığı Nedir? Nasıl Korunulur?
Alzheimer Hastalığı Nedir? Nasıl Korunulur?
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

Alzheimer hastalığı daha çok yaşlılıkta görülen “demansın” olarak adlandırılan bunamanın en sık nedenidir. Genel 65 yaş ve üzeri insanların yaklaşık %10’unda görülür. Dünyada çapında otuz milyon civarında Alzheimer tanısı konula insan mevcuttur, ayrıca fazla miktarda tanısı konamamış ve yardım alınamayan vakaların olduğu düşünülmektedir.

Uzun yıllar boyunca çok fazla dikkat çekmeyip, üzerinde ayrıntılı olarak araştırma yapılmayan bu hastalık, insan ömründe zaman içinde beklenmedik bir şekilde uzamaya başlamasından dolayı önemli bir sağlık sorunu haline dönüşmektedir.

Alzheimer Hastalığının Tedavisi Mümkün Mü?

Tam olarak hangi sebeplerden ve ne şekilde ortaya çıktığı, ayrıca ne yönde tedavi edileceği de fazla bilinmeyen alzheimer hastalığı, gelişmiş ülkelere göre ekonomik maliyeti fazla olan sağlık problemi haline dönüşmüştür. Bugüne kadar ortalama insan ömrü uzadıkça bu hastalıkta doğal olarak daha da artış göstereceği beklenmektedir. Bu sağlık sorunu, toplumun genelini ilgilendirdiği gibi sosyal ve finansal güvenlikten sorumlu olan otoriteleri de sürekli olarak düşündürmektedir. Günümüzde daha çok, yaşlı nüfusunun yüksek olduğu bazı zengin batı ülkeleri de bu hastalık için sosyal güvenlik kuruluşları ve hasta bakımı için Tayland gibi bazı Uzakdoğu ülkeleriyle anlaşarak, oradan hizmet alma yoluna gitmektedir. Bu çoğalan sürecin gelecekte en önemli  halk sağlığı sorunu olacağı öngörülebilir.

Alzheimer Hastalığının Oluşum Süreci

Oluş mekanizması olarak, damarsal beslenme bozukluğu (temiz oluşan kanın beyin dokularına yeterince yetişmemesi), beyin-kan bariyeri fonksiyonlarında oluşan bozukluklar, enfeksiyon, genetik yoldan geçiş, nörotransmitterlerin yapısının sentezlenmesindeki ortaya çıkan bozulmalar gibi bir çok oluşum sebebi vardır. Ancak özellikle son zamanlarda artan mikroskopik görüntüleme sayesinde bu metotların giderek gelişmeler göstermesi, anormal bir protein oluşumunun hastalığın nedeninin olduğuna dair bir kanı oluşturdu. Bu türdeki amiloid benzeri protein birikimleri, plaklar üreterek nöronlara ve aralarında olaşan bağlantılara giderek zarar verir. Bu oluşan zarar sonucunda yeni bağlantıların oluşmasını da engelleyerek beyin işlevinin sağlıklı şekilde yürümesine engel olur.

Kitap Okumak Alzheimer Hastalığını Önler mi?

Günümüzde giderek artan bu hastalık için sürekli olarak beyin fonksiyonlarımızı diri tutmamız gerekir. Çok tembel yapıda olan beyin hücreleri giderek işlevini yitirmeye başlar. Bu nedenle sık sık hafızayı güçlendirici konularla uğraşmamız gereklidir. Bunların en başında kitap okumak bu hastalığa kapılmayı en aza indirgeyebilir. Çünkü okuma sayesinde beyinde oluşan algı-düşünme işlevleri beyin fonksiyonlarının daha fazla çalışmasına katkıda bulunur.

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz