American History X (Geçmişin Gölgesinde)

0
1631
American History X
American History X
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

Süre :  119 Dakika

Tür : Suç, Dram

Ülke : ABD

Yapım Yılı: 1998

Senarist : David McKenna

IMDB : 8.5

Irkçılık ve faşizmin, neo-nazizm üzerinden irdelendiği muazzam bir sosyolojik yapıt. “American History X”

Türkiye’de 9 Nisan 1999’da, “Geçmişin Gölgesinde” ismiyle gösterime giren filmin direktörlüğünü İngiliz yönetmen Tony Kaye yapıyor. Filmin başrolünde, daha çok Fight Club filminden tanıdığımız Edward Norton yer alıyor. Derek (Edward Norton)’in kardeşi Danny’yi ise Edward Furlong canlandırıyor.

Film, Derek Vinyard’ın insanlara ve yaşadığı bölge itibariyle özellikle siyahîlere karşı tutumunu, siyah ve beyaz olmak üzere iki farklı bölümde ele alıyor.

Babası siyahîler tarafından öldürülen Derek, siyahîlere karşı inanılmaz seviyede kin ve nefret besler. Hayatını; yaşadığı bölge başta olmak üzere, siyahîlerden temizlemeye ve onlara karşı üstünlük sağlamaya adar. Bu sırada kardeşi Danny’i de abisinin yolundan gider ve Neo-Nazizm örgütünün azılı bir üyesi olur.

Bir gece, siyahîlerin Derek’in arabasını soymaya kalkışması üzerine Derek, bir siyahîyi öldürür ve hapse girer.

Hapiste geçirdiği zamanda, siyahîlerle konuşmak ve ırkçılık üzerine düşünmek için oldukça fazla zamanı olur. Bunların yanı sıra aynı ideolojik düşünceye sahip olduğu beyazların, siyahîlerle ticaret yaptığını ve ideolojilerinde samimi olmadıklarını görür.

Hapisten çıktığında artık siyahîler ile ilgili düşünceleri değişmiş, geçmişini bir hiç uğruna harcadığının farkına varmıştır. Hapisteyken Derek’in yokluğunu aratmayacak şekilde siyahî karşıtı ve örgütün öncülerinden biri haline gelen kardeşinin de kendisiyle aynı kaderi paylaşmasını önlemek ister.

Hayatını adadığı yoldan geriye doğru gitmek ve kardeşini de bu yoldan döndürmek, Derek için hiç de kolay olmayacaktır.

Hâsılat ve Ödüller

Bütçesi 7 milyon 500 bin dolar olarak tahmin edilen film;  Amerika’da yaklaşık 7 milyon, dünya genelinde ise 23 milyon doların üzerinde gelir elde etti.

Başarılı yapım, 16 ayrı organizasyonda 4 farklı dalda ödülün sahibi oldu. Ayrıca 1999 Akademi Ödüllerinde Edward Norton En İyi Aktör dalında Oscar’a aday gösterilmiş ancak ödülü Life is Beatiful filminin başrol oyuncusu Roberto Benigni’ye kaptırmıştır.

İnsanlara bakış açınızı değiştirecek ve ufkunuzu genişletecek bu çarpıcı filmi izlemenizi tavsiye eder, iyi seyirler dileriz.

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz