Anılarınızı Saklamanın Farklı Yolu: Reçine

0
72
Reçine İçinde Anılarınızı Saklayın

Çoğumuzun belli günlerde, belli mekanlarda bulmuş olduğu manevi olarak değerli olan bir eşyası vardır. Bu eşya, bir taş, bozuk para, ya da bir deniz kabuğu olabilir. Bu anılarınızı yanınızda taşımak veya günlük bir objeye çevirmenin en güzel yolu ise reçine içine saklamak.

Reçine Nerelerde Kullanılabilir?

Reçineyi her türlü eşyayı muhafaza etmek için kullanabilirsiniz. En işlevsel olduğu nokta ise bozulabilecek eşyaları muhafaza etmek. Örneğin bir çiçeği reçine içerisine saklarsanız sonsuza kadar ilk haliyle kalacaktır.

Reçine İçinde Anılarınızı Saklayın
Papatya Örneği

Reçine Nereden Satın Alınır?

Bizim bahsettiğimiz reçinenin tam adı “epoksi reçine” olarak geçiyor. İnternet üzerinden satın alabilirsiniz. Çoğu online ticaret sitesinde satışı var. 150 gramı 20 tl gibi bir ücret karşılığında alabiliyorsunuz. Alıp denemek için 150 gr yeterli olacaktır. Daha sonrasında büyük ve avantajlı olanlardan alabilirsiniz.

Reçine Nasıl Kullanılır?

Epoksi reçineyi satın aldığınız zaman iki ayrı sıvı gelecektir. Birisi reçine diğeri ise reçinenin sertleştirici sıvısı. Bu iki sıvıyı belirli oranlarda karıştırıp döktüğünüz zaman birkaç gün içerisinde donup kullanılabilir hale gelecektir.

Karıştırma Oranları

Karıştırma oranı dörtte bir şeklinde. Oran olarak dört gram epoksi ile bir gram sertleştirici olarak karıştırılıyor. Burada önemli olan nokta iyice karıştırmak. İki sıvı fark edilmeyecek seviyeye gelene kadar karıştırmanız gerekiyor. Aksi taktirde reçine donmayacak ve istediğiniz sonucu elde edemeyeceksiniz.

Önemli bir uyarı olarak eklemekte fayda var. Epoksi reçineyi kullanırken mutlaka önleminizi alın. Eldiven takmaya özen gösterin. Cildiniz ile temas etmesi zararlı olabilir. Reçine donduktan sonra ise herhangi bir zararı olmayacaktır.

Epoksi Reçine ile Yapılabilecekler

Epoksi reçine özellikle kolye ve yüzük yapımında oldukça yaygın olarak kullanılıyor. Sınırları ise sizin hayal gücünüz. Oturma odanıza güzel bir süs ya da güzel bir anahtarlık yapabilirsiniz.

Reçine İçinde Anılarınızı Saklayın
Kolye Örneği

Epoksi reçineyi kullanırken dikkat etmeniz gereken diğer bir husus da kalıp olarak ince malzemeler kullanmanız gerektiği. Reçine donduktan sonra donması için bıraktığınız kaba yapışıyor. Bunun için sıcak silikon ile kendi kabınızı yapmanız en mantıklısı. Reçine donduktan sonra kabı kolayca ayırabilirsiniz.

Daha farklı bir hobi arıyorsanız şu yazımıza göz atmak isteyebilirsiniz:
https://netbihal.com/evde-karinca-bakimi-nasil-yapilir/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz