Anlaşılıyor muyuz?

0
103
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

Hayatta hep bir şeyler için çabalarız. Neyi ne kadar iyi yaptık diye bakmadan, sadece bir sonrakini yaşamak için çırpınıp dururuz. Oysa bu o kadar basit olmamalı; insan yediği yemeği bile sırf o an ki güdü doyumu için yapmamalı. Zevk almalı yaptığından, yediğinden, güldüğünden. Mesela sırf konuşmuş olmak için konuşmamalı, içindekileri anlatmalı o duyguyu karşıya da hissettirmeli.

     Çoğu insanın şikayetidir anlaşılamıyorum! Belki anlatmak istemiyorsundur. Hiç düşündünüz mü ? Bir yerlerde onlarca insan karşısında bu anlaşılamıyorum sendromuna girmiş bir insanın halini. Düşünemezsiniz, çünkü o onlarca insan bir şeylerin farkında olup gelmiştir. O kişiden ne alacaklarını bilirler. Konuşanda ne vereceğini, insanlara neler katacağını bilir. Bizler anlaşılmak zorunda olan varlıklarız. Hiç kimse bizi okuyamaz veya bir dergi gibi, kapağımıza bakıp içimizde ki bilginin bir kısmını gözlemleyemez. Bizler anlaşılmak zorundayız. Yaşadığımız her saniye, aldığımız her nefes boyunca anlaşılmaya muhtacız.
    Peki hep anlaşılmalıyız dedik. Ne kadar iyi anlattık, ifade ettik kendimizi ? Mesela jestlerimizi ve mimiklerimizi ölçülü derecede kullandık mı ? Yoksa telefondan emojiler mi gönderdik ? Bizler canlıyız, bir şekilde bir yerlerde oturup konuşabilecek kadar canlı. Kendimizi en iyi şekilde ifade edebilecek kadar canlıyız. Birileri ile yüz yüze o sıcaklığı hissederek anlatmak ve anlaşılmak varken, başka alternatifler kısır bir döngüye giriyor bence. Bazı şeylerin kolayına kaçmak gibi. Ne hâle geldiğimizi örneklemek isterim. Biriyle telefonda mesajlaşırken o an ki ruh halini yansıtan emojiyi atmadığınız zaman; “ Sana noldu moralin mi bozuk ? “ gibi tepkiler alırsınız. Aslında bu bile önemini gösteriyor jestlerin ve mimiklerin.
    Kimse duygularını ifade edebilecek kadar kelime bilmez. “ Çok mutluyum. “ yazınca “ Cidden mutlu musun ? “ diye sorgulanırsın ama bu mutluluğu karşı tarafa hissettirdiğinde kimse sizi sorgulamaz. Koşulsuz bir kabulleniş olur. Anlaşılmak bu kadar kolay aslında, onu zorlaştıranlar yine bizleriz. Sizler anlaşılmak isterseniz, anlaşılırsınız. Bu işin kabiliyet derecesi falan da olmaz bence. İçinizde ki samimiyeti yansıtmayı bildiğiniz sürece en iyi anlaşılan her zaman siz olursunuz.
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz