Atatürk Arboretumu: İstanbul’da Bir Hafta Sonu

1
780
Atatürk Arboretumu: İstanbul'da Bir Hafta Sonu
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

Daha yazın bitmesine çok var. Bu sıcaklarda hafta sonu gidilecek yerleri araştırıyor olabilirsiniz. Bugün size yürüyüş yapmak ve çeşitli ağaçları keşfetmek için harika bir yer olan Atatürk Arboretumu hakkında bilgi vereceğiz.

Atatürk Arboretumu: Bir Açık Hava Müzesi

Atatürk Arboretumu aslen bir açık hava müzesi olan bir ağaç müzesi. İçerisinde 20.000 çeşit ağaç bulunuyor ve bu ağaçların yalnızca 4.000 tanesi Türkiye sınırları içerisinde yetişebiliyor. Eğer ki ağaçlara merakınız varsa burası tam size göre!

Atatürk Arboretumu Gölleri

Atatürk Arboretumu içerisinde tam 3 tane gölü barındırıyor. Göllerden biri diğerlerine göre daha büyük. Bu göl fotoğraf çekimleri için en uygun mekanlardan biri. Fakat eğer ki profesyonel fotoğraf çekilmek isterseniz daha önceden Atatürk Arboretumu’nu arayıp belli bir fiyat karşılığı randevu almanız gerekiyor.

Atatürk Arboretumu: İstanbul'da Bir Hafta Sonu
Fotoğraf için tercih edilen büyük göl.

Yürüyüş Parkurları

Aslında yürüyüş için özel olarak tasarlanmış parkurlar yok. Fakat Atatürk Arboretumu’nun içerisinde tur atabileceğiniz çok fazla alan var. Temel olarak üç tur rotası var.
Göl çevresi turu, Küçük göl turu, Çamlı göl turu her bir tur ortalama 90 dakika sürüyor.

Karacalar

İçeri girerken güvenliğin oradan alacağınız broşürde ilk dikkat çeken nokta karacaların gözlenebileceğinin belirtildiği bir alanın oluşu. Fakat karacalar oldukça ürkek canlılar oldukları için insanların yürüyüş patikalarına yaklaşmıyorlar. Yani karaca görme şansınız oldukça az. Fakat kim bilir iyi bir çocuk olursanız bir gün siz de karacaları görebilirsiniz. 🙂

Atatürk Arboretumu: İstanbul'da Bir Hafta Sonu

Bilmeniz Gereken Şeyler

Atatürk Arboretumu’nun bir açık hava müzesi olduğunu unutmamanız gerekli. Her ne kadar piknik gibi faaliyetler için çok uygun bir alan olsa bile bir çok şeyin içeri sokulması yasak. Saat 5’ten sonra ise giriş ziyaretçiler için kapanıyor. İçeri Sokulması yasak olan önemli şeyler şunlar:

Yiyecek ve İçecek: İçeri su hariç bir içeceğin ve herhangi bir yiyeceğin sokulması yasak. Ayrıca içeride yiyecek ve içecek alabileceğiniz herhangi bir mekan bulunmuyor.
Evcil Hayvanlar: Hiç bir türlü evcil hayvan içeri kabul edilmiyor. İçeride ise tavşan ve kuğu tarzı hayvanları görebilirsiniz.
Dışarıya Bir Şey Çıkarılması: İçerden dışarıya yaprak bile çıkarılmasına izin verilmiyor. Atatürk Arboretumu içerisindeki ağaçlar özel olarak orada yetiştirildiği için dökülen yaprakların tekrar gübre olarak toprağa dönmesi önemli.

Ücret ve Açık olduğu Günler:

Atatürk Arboretumu pazartesi günleri hariç ziyaretçilere açık. Hafta içi giriş ücreti öğrenciler için 2,5 TL, yetişkinler içinse 7,5 TL. Hafta sonu giriş ücreti ise öğrencilere 7,5 TL, yetişkinler içinse 20 TL.

Ulaşım

Atatürk Arboretumu adresi ise şu şekilde: Kemer, İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi, 34450 Bahçeköy / Sarıyer/Sarıyer/İstanbul

Eğer farklı bir mekan arıyorsanız şu yazımızı da okumanızı öneririz: https://netbihal.com/istanbulda-bir-hafta-sonu-fethi-pasa-korusu/

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz