Bakan Açıkladı: Ayda 4 bin 500 TL Burs Verilecek

0
103
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇
Sanayi alanında nitelikli insan kaynağını karşılamak için hazırlanan Sanayi Doktora Programı çağrısı yapıldı. Açılan programa kabul edilen doktora öğrencilerine 4 bin 500 TL burs verilecek. Doktora sonrası ise maaşlar brüt asgari ücretin iki katından az, yani bu yıl itibariyle 5 bin 116 TL’nin altından olmayacak.

 

Ülkelerin rekabet güçlerini artırmalarında üniversite-sanayi iş birliğinin önemli olduğunu ifade eden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, “Bu programı, ‘Milli Teknoloji Hamlesi’ vizyonumuzun önemli bileşenlerinden biri olarak uyguluyoruz. 2023 hedeflerimiz doğrultusunda yetişmiş akademik kadroları sanayiye entegre etmek istiyoruz.” dedi.

Varank’ın  açıklamasının tamamı ise şöyle:

“Nitelikli insan kaynağı olmadan, ne yaparsak yapalım, hedeflerimizi gerçekleştirmek çok zor. Sahip olduğumuz genç ve dinamik nüfus, en büyük avantajımız. Bu avantajı en iyi şekilde kullanmak adına, beşeri sermayenin geliştirilmesi alanındaki politikalara özel önem veriyoruz. İşte Sanayi Doktora Programı da, vizyonumuzun temel unsurlarından bir tanesi. Programla birlikte, bir taraftan sanayide ihtiyaç duyduğumuz doktora derecesine sahip insan kaynağını yetiştirirken, diğer taraftan iş gücü piyasalarıyla bağlantıyı kuruyoruz. Doktora öğrencilerimiz, eğitimleri boyunca teorik bilgiyi, pratik alanda uygulama şansına kavuşacaklar. Mezuniyet sonrasındaysa, sunduğumuz istihdam garantisi sayesinde, çalıştıkları alanda hiç ara vermeksizin katma değer üretme şansına sahip olacaklar. Barış Pınarı Harekatında da gördük ki savunma sanayisindeki nitelikli insan gücü bizi bir adım daha öne çıkartıyor. Böylece ‘Sanayi Doktora Programı’ gibi yenilikçi uygulamaların önemini bir kez daha idrak etmiş olduk ” ifadelerini kullandı.

Yurt dışı ödülü

Verilen bursun yüzde 75’ini TÜBİTAK, yüzde 25’ini de özel sektör kuruluşlar kendi arasından karşılayacak. Ayrıca öğrenciler belirli kriterleri başardığı takdirde 6 aylık yurt dışı eğitimi kazanacak.

Adaylar 31 Aralık 2019 tarihine kadar başvuru yapabilecek.

 

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz