Berfin İçin Adalet… Gençliğe, Hayallere, Umuda… 13 yıl 6…

0
203
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

İskenderun’da yüzüne asit atılan Berfin‘i artık herkes tanıyor. En çok da yüzünde kalan izlerden… Tekrar tekrar olayın nasıl geliştiğini, Casim Ozan Çeltik isimli şahsın genç bir kızın hayallerine nasıl son vermeye çalıştığını söylemeye gerek yok.

Bugün Berfin‘in hayatına bu acıyı bırakan Casim Ozan Çeltik hakim karşısındaydı.  Herkes bu denli ağır bir saldırının cezasının ağır olması gerektiğini düşünürken, verilen kararda  ‘kasten yaralama’ suçundan 13 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Şimdi…

17 yaşında bir genç kızın suratına yaklaşık 1,5 litre asit dökmek,

17 yaşında bir genç kızın, bir gözünü kaybetmesine sebep olmak,

17 yaşında bir genç kızın, gelecek hayallerini elinden almak,

17 yaşında bir genç kızın, okul hayatını yarıda bırakmasına neden olmak,

17 yaşında bir genç kızın, ruhsal açıdan bir çöküntü yaşamasını sağlamak ve daha hiçbirimizin anlayamayacağı nice duyguyu 17 yaşında bir genç kıza yaşatmak.

13 yıl 6 ay…

Gerekli yasaların çıkarılması değil, uygulanabilmesi umuduyla…

Berfin, verilen karar sonrası ilk açıklamasında, “Kararı duyunca şok olduk, beklediğim ceza bu değildi bu ceza çektiğim acıların karşılığı olamaz 9 yıl nedir ki açık cezaevinde yatacak, evine gidip gelecek. Ben bu süreçte ne yapacağım, sokağa çıkamayacağım bana bir şey olacak mı aileme bir şey olacak mı bu korku ile nasıl yaşayacağım bilmiyorum. Hukuk mücadelemiz devam edecek, en ağır cezaya çarptırılmasını istiyorum.” dedi.  

Berfin Özek‘in avukatı Mehtap Sert ise, “Bir buçuk litre asidin kasten yaralama olarak değerlendirilmesi ne vicdana ne hukuka sığan bir karardır. Türkiye’de bununla ilgili emsal kararlar vardı kasten yaralama değil kasten öldürme olduğuna dair biz bu kararları da dosyaya ibraz ettik ancak mahkeme heyeti mütalaaya uygun olarak değerlendirme yaptı. 12 yıl 18 ay ceza aldı, infaz rejimine göre yatarı çok fazla olmadığı için Anayasa Mahkemesine başvurup kısa bir süre sonra aramıza karışması gayet mümkün.

Berfin‘in başına bundan sonra bir şey gelirse bunun sorumlusu kim olacak bunu merak ediyoruz. Ancak en çok üzüldüğümüz şey şiddet konusunda meşru bir alan oluşturulmuş olmasıdır. Sanığın 9 yıl yatarı var ancak bunun bir kısmı açık bir kısmı kapalı yattığı süreyi ve iyi haline bakarak istinaf mahkemesi tahliye edebilir çok fazla yatmayabilir yaptığı eylemin yılı doymadan çıkabilir biz istinaf mahkemesine itiraz başvurumuzu yapacağız” dedi.

13 yıl 6 ay…

#Berfiniçinadalet

 

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz