Birlik Olmak

0
242
Birlik Olmak
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

Bir elin hiçbir şeyi yokken iki elin sesi vardır değil mi? Büyüklerimizden böyle öğrendik. Birlikte gülünen, birlikte ağlanılan insanlar vardır elbet hayatınızda. Onların yeri her zaman farklıdır. Çünkü duyguları paylaşmak, mutlu eden veya üzen bir olay karşısında birlikte tepki vermek değerlidir hepimizin için. Hatta bazen ne zorluk gelirse gelsin başımıza, ‘yeter ki biz yan yana olalım’ deriz hayatımızdaki bazı insanlara. Çünkü birlik olmanın verdiği güce inanırız.

Elimize alıp bir çubuğu tek başına kırabilirken, yirmi çubuğu aynı anda kırmaya çalıştığımızda beceremeyiz. Bu yüzden tek çubuk olmaktan kaçınır, birlik olmayı yeğleriz.

Mutluluk paylaştıkça çoğalır deriz her zaman, acının da paylaşıldıkça hafiflediğine inanırız. Anlatırsak bir dosta bütün dertlerimizi, hüzünlerimizi, sevinçlerimizi, kuş gibi hafifleyeceğimizi düşünürüz. Bir olalım, biz olalım deriz. Büyüdüğümüz ortamlar sayesinde, kültürümüzün de etkisiyle yalnızlıktan kaçınıp bir arada olmaya önem veririz. Bir derdimiz olduğunda, çevremizdekilerin tecrübelerinden faydalanır, tavsiyelerini alır veya tesellilerine ihtiyaç duyarız. Birilerinin daha önceden bunları yaşadığını veya her zaman yanımızda olacağını bilmek bize huzur verir.

Beraber Olmak

Felsefi açıdan baktığımızda da durum benzerdir, insan muhtaçtır insana. Doğamız gereği insanlarla aynı ortamda olmak, iletişim kurmak ve sürekli paylaşım halinde olmak isteriz. Sosyal hayatımızda da bu böyledir, birlikte yemek yemeye, maçlara, konserlere gideriz. Veya moralimiz bozuk olduğunda, bir yakınımızı arayıp yanımızda olduğunu hissetmek, hislerimizi onunla paylaşmak isteriz.

Birlikte olmanın böyle güzel yanları varken yanımızdakilerin kıymetini bilmek, onlara kendilerini değerli hissettirmek bizim en büyük vazifemiz. Onlara yanımızda oldukları için mutlu olduğumuzu, bize güç verdiklerini her fırsatta hissettirmeliyiz.

Birlik oldukça çok şey başaracağız, biz birlikte çok daha güzeliz. Her zaman bunun bilincinde olmamız dileğiyle!

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz