Bisiklette Bulunması Gereken Bisiklet Aksesuarları

0
3292
Bisiklette Bulunması Gereken Bisiklet Aksesuarları
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

Bisiklet sürerken sürüş kalitemizi arttırmak için çeşitli aksesuarlara ihtiyaç duyarız. Eğer ki bisiklet konusunda yeni iseniz hangi aksesuarları alacağınıza karar vermek zor olabilir. Bu rehber niteliğindeki tavsiye yazımız, size bisiklet aksesuarları seçiminde yardımcı olacaktır.

Bisiklet Işıkları

Geceleri bisiklet sürüyor iseniz mutlaka ışık kullanmalısınız. Geceleri ışıksız bisiklet sürmek oldukça tehlikeli olabilir. Bu nedenle temel olarak iki tür ışığa ihtiyacınız olacak.

1. Ön Işık

İlerlediğiniz yolu görebilmek için ön ışığa mutlaka ihtiyacınız olacaktır. Işık olmadan bisiklet sürerseniz çukur, taş gibi engeller oldukça sorun çıkartacaktır.
Ön ışık alırken şarj olabilen ışıkları tercih etmek sizi büyük bir yükten kurtaracaktır.

2. Arka Işık

Arka ışık ise arabaların sizi fark etmesi için şart. Farklı modlar içeren ışıklar daha kullanışlı olacaktır. Alırken yine şarj edilebilir olması sizin açınızdan faydalı olacaktır.

Bisiklette Bulunması Gereken Bisiklet Aksesuarları

3. Extra Işıklar

Arka ve ön ışık akşam bisiklet sürerken mutlaka kullanılması gereken ışıklar. Extra ışık olarak ise jantlara takılabilen ve ayak bileklerine takılabilen ışık tipleri var. Akşamları sürücüler sizi ne kadar çok fark ederse sizin için o kadar iyi. İsteğinize göre bu ışıkları da kullanabilirsiniz.

Bisiklet Çantaları

Bisiklet sürerken yanınızda taşımanız gereken bazı ekipmanlar olabiliyor. Bu ekipmanları taşımanın en rahat yolu ise bisikletinize taktığınız bir çanta aracılığı ile taşımak. Genel olarak bilinen iki tip çanta var: Sele altı çantalar ve kadronun üst kısmına takılan çantalar.
Sele altı çantalar küçük olduğu için bisikletinize daha uyumlu durur fakat çok fazla ekipman taşıyamaz.
Kadroya takılan çantalar ise kısmen daha fazla ekipman taşır.

Önemli Ekipmanlar

Bisiklet sürerken yanınızda taşımanız gereken bazı ekipmanlar var. Bunları taşımak sizleri zor durumda kalmaktan kurtaracaktır.

Bisiklette Bulunması Gereken Bisiklet Aksesuarları

Yama Seti: Lastiğin patlaması durumunda yama yapmak için taşınmalı.
Alyan Seti: Bisikletin parçası değiştirilirken kullanılır. Tek tek alyanları taşımaktansa set olarak taşımak daha mantıklı olacaktır.
Pompa: Patlayan lastiğin şişirilmesi için kullanılır.
Suluk: Su içmek için. 🙂

Bisiklet Telefon Tutucu

Bisiklet sürmek için çıkmış olsak bile telefonumuzu yanımızda bulundurmamız gerekebiliyor. Eğer ki sırt çantası kullanmıyorsak telefonu cebimizde taşımamız gerekecektir. Cebimizdeki telefon ise bisikleti sürerken rahatsız edici olacaktır. Buna en iyi çözüm bir telefon tutucu kullanmak olacaktır. Gidonun üstüne veya kadroya takılan telefon tutucular var. İkisinden birini seçebilirsiniz.

Bisiklet Aynası

Bisiklet sürerken arabaları kontrol etmek için sık sık arkaya bakmanız gerekir. Ayna kullanmaya alışmanız durumunda bu sorundan kurtulmuş olursunuz. İki tip ayna kullanabilirsiniz Gidona takılan veya kaska takılan.

Bisiklet kaskı için özel bir başlık açmadık çünkü kask bisiklet sürerken mutlaka kullanmanız gereken bir ekipman. Bisiklet sürerken mümkün olduğunca kask kullanmaya dikkat edin.

Keyifli sürüşler!

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz