BM’de Konuşan İklim Aktivisti Greta Thunberg Kimdir?

0
114
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

Şu an için 16 yaşında olan Greta Thunberg bir aktivist. Televizyonlara çıkıyor. Ülke başkanlarına sesleniyor. Devletlerin kurmuş olduğu düzenin yanlış olduğunu ve düzeltmeleri gerektiğini söylüyor. Kısacası Dünya’nın yok olmak üzere olduğunu ve bunları bozanların düzeltmekle yükümlü olduğunu ifade ediyor.

Greta Thunberg İsviçreli bir çevre ve iklim aktivisti. Bu konularda bu denli duyarlı olmasının sebebi belki de opera sanatçısı bir annenin ve aktör bir babanın çocuğu olmasıdır.

Daha ilkokul zamanlarında buzulların eridiğini, hayvan neslinin yok olmaya başladığını, hava kirliliğinin oluştuğunu izlediği belgesellerden öğrenmeye başlamış biri Greta Thunberg. Ve bunca şeye rağmen insanların hala bir şeyler yapmadığını anlayınca 11 yaşında depresyona girmiş. Bu süreç boyunca beslenme ve sosyal hayatında sorunlar yaşamış. Hatta bu süreçte kimseyle konuşmamış.

Greta Thunberg (16)

Sürecin uzamasıyla beraber doktora başvurulduğunda Greta Thunberg’e, Asperger sendromu ve Selektif Mutizm (seçici konuşmazlık teşhisi) konulmuş. Tüm yaşadığı durumlara rağmen fikirleri değişmeyen Greta Thunberg bir çok yetişkin insanın yapmadığı şeyi tek başına yapmaya karar vermiş. Her cuma günü İsveç Parlementosu önünde eylem yapmaya başlamış. Onca eylem sonunda birilerinin dikkatini çekmeyi başarmış tabi

ABD eski Başkanı Barack Obama’nın daveti üzerine bir araya gelen ikili iklim sorununa nasıl çare üretebiliriz diye konuşuyorlar.

Barack Obama, Greta Thunberg’i davet etti

Birkaç gün önce Birleşmiş Milletler’de konuşma yapan Greta Thunberg, “Yok oluşumuzun başındayız. Sizlerse sadece paradan konuşuyorsunuz. Nasıl cüret edersiniz?” sözleriyle yeniden gündemde yer aldı.

Barack Obama’dan sonra Donald Trump’ta bu duruma sessiz kalmayıp, “parlak ve güzel bir geleceğe umutla bakan mutlu bir genç kız” ifadelerini kullandı.

Greta Thunberg BM’e seslendi

Greta Thunberg’in BM’de tüm dünya yöneticilerine ders niteliğinde ki konuşmasından bir bölüm;

“Buna nasıl cüret edersiniz? Benim hayallerimi, çocukluğumu çaldınız. Boş sözlerinizle. İnsanlar acı çekiyor, insanlar ölüyor. Ekosistemimiz çöküyor! Yok oluşumuzun başındayız. Siz ise sadece paradan bahsediyorsunuz ve ekonomik büyüme gibi peri masalları anlatıyorsunuz. Bu ne cüret? Bundan kurtulmanıza izin vermeyeceğiz. Şimdi burada, şu an çizgiyi çizdiğimiz yerde… Dünya uyanıyor ve isteseniz de istemeseniz de değişim geliyor!”

Öte yandan Thunberg Türkiye, Brezilya, Fransa, Almanya, Arjantin’i iklim bilimine aykırı davranmakla suçlayarak BM Çocuk Hakları Komitesi’ne şikayet etti. Ancak söz konusu şikayetin yasal olarak bağlayıcılığı bulunmuyor.

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz