Boşanmalar Çocuğun Obez Olma Eğilimini Arttırıyor!

0
1795
Boşanmalar Çocuğun Obez Olma Eğilimini Arttırıyor!
Boşanmalar Çocuğun Obez Olma Eğilimini Arttırıyor!
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

Araştırmalar, ebeveynleri boşanmış olan çocukların, ebeveynleriyle beraber yaşayan ailelere göre şişman olma ihtimalinin daha fazla olduğunu söylüyor.
Çalışmalarda, özellikle çocukların altı yaşından önceki zamanlarda ebeveynleri boşanmış olan çocukların daha kilolu olduğu gözlemleniyor. Çocukların, ebeveynlerinin boşanma sonrası kilo almasının, hem ekonomik sebepleri hem de ekonomik olmayan çeşitli sebepleri vardır.

Çocuklar Neden Fazla Kilo Alıyor?

Bu durumdaki çocukların evlerinde taze meyve ve sebze alımı için daha az paranın olması.
• Ebeveynler daha çok çalışmak zorunda kaldığından dolayı, besleyici türde yiyecek hazırlamak için daha az zaman harcıyor olması
• Spor da dâhil, ders dışı faaliyetler için daha az paranın harcanıyor olması.
• Ebeveynlerin çocukların sağlıklı beslenme şekillerini oluşturmak için daha az zaman harcayıp, daha az enerjiye sahip olması.
• Aşırı yiyeceklerle beslenen ebeveynlerin ve çocukların çok fazla tüketilen şeker ve yağlı yiyecek yemeleri, duygusal olarak problemlere olan yatkınlığını gözler önüne koyuyor.
• Anne ve babaların boşanma sonrasında çocuklarının beslenme konuları ile yeteri kadar ilgi ve zaman ayıramaması.

Boşanmanın Uzun Vadede Sonuçları

Çalışmalar sonucunda aynı zamanda birçok çocuğun vücut ağırlıkları indeksleri yani çocukların boy, kilo, yaş ve cinsiyetlerine bakarak daha sağlıklı veya obez olup olmadığı değerlendirilmiştir.
İşte bu nedenle ayrılan ebeveynlerin çocukları, ebeveynlerinin ayrıldıktan sonraki dönemleri boyunca, ebeveynleri aynı zamanda birlikte olan çocuklardan daha çok kilo aldıklarını ortaya koymuştur. Çalışmalar, ebeveynlerin ayrılmasının boşanmanın uzun süreli sonuçlarını olan bir süreç olduğunu ortaya koyuyor. Risk altında yaşayan çocukların kilo almasını önleme mücadeleleri ayrılmadan hemen sonra başlaması gerekliliği çok önemlidir.

Erken yapılan müdahale çocukların sağlıksız olarak kilo alımını geliştirmelerine neden olan süreci önlemeye veya azda olsa hafifletmeye yardımcı olmalarına olanak sağlar. Boşanma sürecinde çocuklarda oluşan suç pskolojisi de çocukları kişisel gelişim açısından oldukça etkilemektedir. Bu piskolojik süreci de çocuklar beslenme alışkanlıklarını bozarak gidermeye çalışmaktadır. Bu nedene özelikle anne ve babaların boşanma sonrası çocuklarının hem ruhsal ve sağlık açısından etkileneceği durumunu göz önüne alarak mutlaka uzman desteği almaları gerekir.

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz