Çiçeklerin anlamı ve verdiği mesajlar nedir? Çiçekler bize ne anlatır?

0
669
Çiçeklerin Derin Anlamları
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

Çiçekler hepimizin hayranla baktığı, koklaya koklaya doyamadığımız, dokunmaya bile kıyamadığımız o güzel canlılar.

Hepimizin evini süsleyen bir çiçek köşesi vardır. Hatta hemen hemen hepimiz sabahları kalktığımızda ilk iş perdeyi açıp eve giren güneş ışınlarıyla uykumuzu açar, sabahın tazeliğinde çiçekleri bir bakış atıp onları bir güzel sulamanın keyfini yaşarız. Sanki onlar da bunu biliyormuşcasına suyu bir güzel içtikten sonra kendilerine gelir, ve “günaydın” dercesine yapraklarını yavaş yavaş açar.

Peki, bu çiçekler sadece evimizin köşesini mi süsler? Elbette hayır! Sadece şöyle bir koklayıp, sabahları su verip süs niyetine evimizin bir köşesine koymayız biz çiçekleri. Hepsinin ayrı ayrı anlamı, bir güzelliği vardır. Bazen bir aşkı temsil eder bir gül. Sevdiğimiz insana “seni çok seviyorum” der. Konuşmadan, bakışmadan anlatır sevgisini. Diller susar, tek bir gül anlatır her şeyi!

Bazen de acının, ölümün, ayrılığın temsilini yapar bize. İşte severek aldığımız bu çiçekleri o zaman görmek bile istemeyiz. Kabul etmek istemeyiz onun verdiği mesajı. Fakat biliriz ki değiştiremeyiz hiçbir gerçeği!

Evet, çiçek dedik. Bazen aşk, bazen savaş, bazen barış, bazen mutluluk ve bazen acıdır çiçek. Hatta bazen, “geçmiş olsun”dur bir çiçek.

Peki, bu derin anlamlar içeren çiçekler nelerdir? Ne söylemek isterler bize? Gelin birkaç çiçek anlatsın, biz dinleyelim.

Aşkın simgesi gül

Merhaba, ben gülüm

Herkesin bildiği üzere; aşkın, tutkunun ve güzelliğin simgesiyim. Dolayısıyla bir gül olarak sevgililer gününün vazgeçilmez parçasıyım.

Kırmızı Gül:

Hiç şüphesiz ki aşkın temsilcisiyim. Ayrıca karşı tarafa olan derin duyguları simgelerim. Kendimi övmek gibi olmasın dünya üzerindeki en romantik ve en güzel kokan çiçek olabilirim.

Beyaz Gül:

Yeni ve temiz bir başlangıcı temsil ederim. Ayrıca sempati, dürüstlük, alçak gönüllüğün de en büyük simgesiyim.

Sarı Gül:

Canlılık, neşe ve sıcakkanlılık ise benim işimdir.  Aşk konusunda, platonik bir aşkın temsilcisiyim.

Pembe Gül:

Nazik duyguları, saflığı, sevimliliği simgelerim, çok tatlıyımdır.

Lavanta Gül:

Rengimden dolayı ilk görüşte aşkı temsil ederim. Genelde, kırmızı gülle bu konuda yarışırız.

Mavi Gül:

Doğal olarak elde edilmediğim için ulaşılmaz ve gizemlilik anlamını taşırım. Genel olarak verdiğim mesaj ise, “Sana ulaşamasam da aklımdan bir an bile çıkmıyorsun”dur.

Siyah Gül:

Diğer çiçeklerden farklıyım. Rengim siyahtır. Tabii ki beni bulmak zordur. Ölümü ve umudun kaybolmasını simgelerim. Bir kişiye olan aşkın son bulduğunu ve buna dair hiçbir ümidin kalmadığını temsil ettiğim için pek de sevilmem. Sevilen kişiye acı dolu, hüzünlü bir veda anlamı veririm.

Lale insanlara rahatlık, hoşgörü ve sıcaklık hissi verir.

Merhaba, ben lale

Bir Lale olarak insanlara rahatlık, hoşgörü ve sıcaklık hissi veririm. Gururlu çiçekler olarak da adlandırılırız. Evlilik yıldönümleri, arkadaşınıza bol şans dilemek ve aile üyeleriniz için güzel bir tercih olabilirim.

Sarı Lale:

Umutsuz aşkın sembolüyümdür. Birine beni verdiğinizde, duygularınızın karşılığı olmasa da, o kişiyi sevdiğiniz anlamını veririm.

Kırmızı Lale:

Tutku ve mükemmel aşkın rengiyim. Sevdiğinize beni gönül rahatlığı ile verebilirsiniz.

Mor Lale:

Bolluk ve refahı temsil ederim. Bir arkadaşınız ya da aile dostunuza neden beni hediye etmeyesiniz ki?

Pembe Lale:

Sevgi anlamı taşırım. Amacım sevgiyi herkese aşılamaktır.

Ben de papatya!

Galiba papatya denildiğinde aklınıza ilk, papatya falı olarak geliyorum. Her platonik aşkın, ilk şahidiyimdir. “Seviyor, sevmiyor” diyerek, yapraklarımı teker teker kopartıp umut beklersiniz benden. Olmadı bir daha, bir daha denemekten de kendiniz alamazsınız.

Gerbera masumluk, saflık ve güzelliğin simgesi.

Benim adım Gerbera

Afrika papatyasıyım. Parlak ve rengârenk formum ile papatyaya benzerim. Uzun ömürlü ve dayanıklıyımdır. Masumluk, saflık ve güzelliğin simgesiyim. Gerbera olarak şunu söyleyebilirim ki, hayatında büyük bir değişiklik başlatan biri için mükemmel bir hediye olacağımdan şüpheniz olmasın.

Kırmızı Gerbera:

Sıcaklık ve dostluk anlamı taşırım.

Beyaz Gerbera:

Saflık ve masumiyetin simgesiyim.

Pembe Gerbera:

Sevgi anlamı taşımaktan hiç yorulmam.

Sarı Gerbera:

Neşenin simgesiyim hiç yerimde duramam.

Turuncu Gerbera:

Titizlik anlamı taşırım. Kaynananız evinizi ziyaret edecek ise, neden bir köşeye de beni koymayasınız ki?

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz