CNN Türk neden boykot ediliyor? İlk olay nereden çıktı?

0
5986
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

Son günlerde özellikle sosyal medya üzerine #CNNBoykot hashtagi ile CNN Türk için boykot sloganları, paylaşımları yer alıyor. Peki CNN neden boykot ediliyor, ilk olay nereden çıktı?

Aslında CNN Türk için CHP tarafından öne çıkarılan boykotun asıl nedeni, 31 Mart seçimlerine kadar gidiyor. CNN Türk 31 Mart seçimlerine 2 hafta kala Kemal Kılıçdaroğlu’nu iki defa canlı yayın konuğu olarak çağırdı. Buraya kadar her şey normalken programa davet edilen Kılıçdaroğlu’nun davet üzerine geldiği programlar iptal edildi.

Belki de iplerin kopmasına neden olan olay ise şuydu, iptal edilen programlar hakkında Kılıçdaroğlu ya da parti yönetimine herhangi bir açıklama yapılmadı. Kılıçdaroğlu’nun önce çağrıldığı daha sonra iptal edildiği programlar ise, Hande Fırat’ın Gece Görüşü ve Buket Aydın’ın “40” isimli yayınları.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan yayınların neden iptal olduğuna dair bilgi alabilmek için program ve kanal yöneticilerine ulaşmak istese de bir geri dönüş alamadı.

Tabi bunca protestonun tek sebebi iptal edilen programlar değildi. CNN ekranlarında, CHP’nin PKK ile işbirliği yaptığına dair söylemlerde yer alınca durum buralara kadar geldi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan aslında medyayı küstürmemek adına Kılıçdaroğlu’nun iki defa çağrılıp iptal edilen programları için özür dilendiği takdirde konunun kapanacağını CNN Türk yetkililerine bildirse de bir yine bir geri dönüş sağlanmadı. Tüm bu olanlardan sonra Tuncay Özkan boykot açıklaması yaptı.

Tuncay Özkan’ın boykot açıklaması

“CHP MYK 3 Şubat 2020 tarihinde partimize ve partililerimize tuzak kurma gayretleri nedeniyle CNN Türk yayınlarına katılmama kararı almıştır. CHP’li hiç kimse CNN Türk yayınına çıkmayacaktır”

Tuncay Özkan Oda Tv’ye yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Biz, özellikle yerel seçim döneminde hem Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu hem de adaylarımız hakkında CNN Türk yayınlarında yapılan hakaretlere dair resmi bir özür bekledik. Bunu da CNN Türk Genel Müdürü Murat Yancı’ya açıkça söyledik. Onlara ‘Saray’dan yanasınız ama objektif olun’ dedik. 24 saat içinde geri dönüş bekledik ancak, hiçbir dönüş alamadık. Bunun üzerine kararımızı kamuoyuna aktardık.”

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz