Çocuklarda Göz Bozukluğu “Cradle” Adlı Uygulama İle Erken Teşhis Edilebilecek

0
78
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇
Çocuklarda daha çok küçük yaşlarda ortaya çıkabilen ve aile bireyleri tarafından fark edilmesi zor olan göz bozukluğu için “Cradle” adlı uygulama devreye girecek.

Çocuklarda daha küçük yaşlarda ortaya çıkabilen göz bozukluğu geç fark edilmesi sebebiyle ilerleyen yıllarda daha büyük problemlere yol açabiliyor. Cradle isimli uygulama sadece çocuklar için değil yetişkinler için de tasarlanmış bir uygulama olma özelliği taşıyor. Yapay zeka desteği bulunan uygulama, göz konusunda sorun yaşayan çocuklar üzerinde denenerek geliştirildi. Uygulama olası göz hastalığına sahip çocuk ve bireyleri önceden yapmış ve kayıt altına almış olduğu bilgiler sayesinde teşhis edebilecek.Uygulamanın ortaya çıkış aşamasında yaklaşık 40 çocuğun 53 bin fotoğrafıyla test edildi. Test sonuçlarında daha doktorlar teşhis koymadan yaklaşık 1 yıl önce göz bozukluğunu teşhis ettiği belirlendi.

Uygulamayı geliştirenler, uygulamanın kesin sonuç vermemekle beraber, ailelere bir uyarı niteliği taşıdığı ve doktora başvurmaları konusunda bilinçlendirme amacı taşıdıklarını ifade ediyor. “Cradle” isimli uygulama yakın zamanda IOS ve Android cihazlar üzerinden kullanıma geçecek.

Çocuklarda En Çok Rastlanan Göz Hastalıkları

Kırma Kusurları

Özellikle küçük yaşta ki çocukların kendilerini tam anlatamaması sebebiyle uzun süre fark edilemiyor. Bir gözü zayıf kalsa da diğer gözün iyi görmesi sebebiyle uzun süre aile bireyleri tarafından da anlaşılamıyor. Belirtileri arasında ise çocuğun dalgın bakması, baş ağrısı şikayetleri hastalığın belirtileri olabiliyor.

Şaşılık

Çocukluk döneminde sık görülen ve diğer göz rahatsızlıklarına oranla daha fark edilebilir olma özelliği taşıyor. Şaşılık tedavisinde kesinlikle geç kalınmamalı. Erken teşhis ve tedavi iyileşme de büyük rol oynuyor. Doktora başvurulmaması durumunda zaman içerisinde göz tembelliği gibi önemli bir soruna yol açıyor.

Konjoktvit

Tanım olarak baktığımızda göz kapaklarının iç kısmındaki, ince saydam zarın iltihaplaşması durumu olarak ifade ediliyor. Belirtileri arasında ise gözlerde yanma, batma, kaşıntı, kanlama ve çapak oluşması gibi durumlar yer alıyor. Genellikle çocuğun bulunduğu ortamın hijyen durumu hastalığı ortaya çıkarabiliyor. Yine geç kalınmadan doktora başvurulması gereken bir durum arz ediyor. Aksi halde bazı alerjik konjoktvit şiddetini arttırıp görmeyi dahi etkiliyor.

Gözde Sulanma

Genelde doğumdan birkaç hafta sonra ortaya çıkan gözde sulanma, gözyaşı kanallarının tıkanıklığı sebebi ile oluşuyor. Özellikle sabahları çapaklanma bu hastalık süresince oldukça rastlanan bir durum. Tedavi aşamasında sık temizlik ve gözyaşı kesesi üzerine göz hekiminin tarif ettiği şekilde masaj uygulanıyor. Fakat sulanma 1 yaşına kadar iyileşme sürecine girmediyse sondalama işlemi ve kanal açma tedavisi uygulaması yapılabiliyor.

 

 

 

 

 

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz