Çok Sık Temizlik Yapmak Doğru Mudur?

0
51
Çok Sık Temizlik Yapmak Doğru Mudur?
Çok Sık Temizlik Yapmak Doğru Mudur?

Mikropların çok zararlı olduğunu hemen hemen herkes biliyor. Fakat bazı bilim adamları da astım ve diğer alerjik türdeki hastalıklara yol açabileceği gibi için aşırı temizlik yapmanın da doğru olmadığını söylüyorlar. Peki, aşırı takıntı derecesinde olan temizlik yapma eylemi ile etrafımızdaki bakterilere karşı yaşamayı öğrenmek arasında dengeli bir hayat tarzı oluşturulur mu?

Bazı şeyleri ütülemek çok zararlıdır

Çarşaf ve yastık kılıfları ütülemek oldukça yorucu bir aktivitedir. Bilim insanları bu işi yapmanın boşuna zaman kaybı olduğunu söylüyorlar. Ütülenen çarşaf ve nevresimin, nemi hiçbir şekilde soğurmaz ve nefes almaz. Bunun sebebi de ütü yaparken kumaşın yapısının değişmesidir. Bu nedenle kişi de ütülenmiş olan çarşaflarda asla iyi bir uyku alamaz.

Çok Kapsamlı Temizlik Yapmak Doğru Mudur?

Evinizi sürekli temizlemeye ve ışıltılı hale getirmek, sürekli enerjimizi boşa harcamakla kalmaz, özellikle de çocukların sağlığına aşırı zarar verirsiniz. Bağışıklık sisteminin oluşması için belirli türde mikroorganizma gereklidir. Evde kullanılan birçok deterjanlar günlük hayatlarımıza girdikten sonra alerji teşhisleri de giderek artmıştır.

Ciddi anlamda fiziksel çaba gerektiren şeylerden uzak durmaya çalışın

Ulaşılması zor olan yerleri temizlemeye çalışmak, tansiyonu olan insanlar için önemli bir risk faktörüdür. Bu, durum bazı ev işleri için geçerlidir. Zor yapılan hareket ile kan basıncı kafada toplanır. Toplanan bu kan basıncı ile baş ağrısı, tansiyon ve baş dönmesi gibi rahatsızlıklar oluşur.

Görevlerinizi aranızda paylaşın

Eğer ki bir hayat arkadaşınız varsa, ev işlerinizi paylaşmaktan asla çekinmeyin. Yapılan araştırmalara göre erkekler kadınlara göre daha az temizlik yapıyor. Ayrıca ev temizliğinde geçirilen zaman ev işlerini beraber yapmak aileyi de olumlu yönde etkiler.

Düşen yaprakları temizlemek yerine yaprakların üstünde yürüyün

Evinizi hafta sonu temizlemeyi planladıysanız, bahçenize dökülen sonbahar yapraklarını temizlemek aklınızdan çıksın. Son zamanlarda, ağaçlardan dökülen mevsimlik yaprakları yerde tutma durumunun yararlılığı ve ekolojiyi olumlu yönde etkilediğine dair birçok pozitif görüş ortaya çıkmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz