Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan EYT Açıklaması: ‘Biz Bunu Yapmayacağız’

0
130
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

İstanbul’daki toplu açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, EYT ile ilgili yaptığı açıklamada, “Tutturmuşlar erken emeklilik diye. İskandinav ülkelerinin çoğu bundan battı. Bu hesap yanlış hesaptır. Seçim kaybetsek de bu işte yokum” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satırbaşları ise şöyle:

EYT açıklaması

Erdoğan, “Tutturmuş bir EYT, erken emeklilik.  İskandinav ülkelerinin hepsi bu sistemle battı. Bizim ülkenin başına da bu erken emekliliği dolayanlar bunun bedelini ödediler. Niçin erken emeklilik? Bırakalım ne zaman emekli olması gerekiyorsa o zaman emekli olsun ve parasını alsın. Erken emekli olduğu zaman ideal ücreti alamayacak hem de ikinci bir iş aramak suretiyle ikinci iş ile işsizliğe öncü olacak. SGK sistemimizin çökmesini istemelerinin tek sebebi kaos ortamından kendilerine siyasi rant devşirme hesabıdır.

Biz bunu yapmayacağız. Arkadaşlarıma söylüyorum. Beni bu yola asla teşvik etmeyin. Milletimin zararına olan bir şeye asla yokum. Seçim kaybetsek de yokum. Bütün dünya bizim sistemimizi kendine uyarlamaya çalışıyor, bizdeki bazı köhne zihniyetler sistemi çökertmek için hinlik peşinde koşuyor.” dedi.

“Muhtarlar ve korucuları devlet şemsiyesi altına aldık”

“Türkiye’nin son 17 yılda yaşadığı büyük değişimin en somut hissedildiği alanların başında sosyal güvenlik sistemimiz geliyor. Geçmişte işçi için ayrı, memur için ayrı, esnaf için ayrı verilen hizmetleri tek çatı altında birleştirdik. Vatandaşlarımızın taleplerine doğrudan hizmeti verecek bir iletişim ağı vurduk.

Elektronik devlet uygulamalarıyla da geçmişte fiziki mekanlarda ve kağıt üzerinde yürütülen pek çok hizmeti elektronik ortama taşıdık. Muhtarlar ve korucuları devlet şemsiyesi altına aldık. Pek çok kesime fiili hizmet süresi hakkını verdik.”

“Emekli maaşlarını insani düzeyde hayat sürebilecek seviyeye çıkarttık”

“Emekli maaşlarını insani düzeyde hayat sürebilecek seviyeye çıkarttık. Emekli maaşlarını 4  kata varan oranlarda artırdık. Hiçbir emekli maaşının 1000 liranın altında kalmamasını sağladık.

Son olarak emeklilerimize kurban ve ramazan bayramlarında biner lira ikramiye vermeye başladık. Yurt dışında çalışan vatandaşlarımızın sosyal güvenlik sistemimize intibakları için her türlü kolaylığı gösterdik. Geçtiğimiz 17 yılda sosyal güvenlik alanının sağlık hizmetleri boyutunda çok önemli ilerlemeler sağladık. Sağlık hizmetlerinden yararlanmada prim borcu sürelerini esnettik. Ülkemizdeki sistemde herkese birinci sınıf sağlık hizmeti sunuyoruz.”

“Vatandaşlarımızı rencide eden uygulamaların tamamına son verdik”

“Sağlık karnesi gibi, yeşil kart gibi vatandaşlarımızı rencide eden uygulamaların tamamına son verdik. Artık vatandaşlarımız istedikleri hastaneden sağlık hizmeti alabilmekte, istediği eczaneden ilaçlarını temin edebilmektedir. Biz gelmeden önce hatırlayın; bir ilaç reçetesindeki ilaçların hastaneden ya bir tanesini ya iki tanesini alabiliyorduk. Diğerlerini ‘git paranla al’ diyorlardı. Ama şimdi onlar kalktı. Şimdi böyle bir şey yok.

Elektronik reçete sistemiyle yanlış ilaç, yanlış doz gibi sorunları ortadan kaldırdık. Ödeme listesindeki ilaç sayısını iki katından fazla artırdık. Evde verilen sağlık hizmetinin finansmanını üstlenerek dünyada eşine az rastlanır seviyeye ulaştık.”

“YPG ve PYD’yi Kürt diye tanımlamak saygısızlığın daniskasıdır”

“Amerika seyahatinde yaptığımız görüşmeler, vardığımız neticeler ve Barış Pınarı Harekatı ile ilgili Mehmetçiğimizin aldığı başarı ve kazandığımız oradaki hamd olsun o mücadele bir şeyi ortaya koyuyor. Bu millet bir şeye inandığında bunu başarır.

Öyle bir şey getiriyorlar ki YPG ve PYD’yi Kürt diye tanımlıyor. Bu bir defa benim Kürt vatandaşlarıma saygısızlıktır. YPG ve PYD’yi Kürt diye tanımlamak saygısızlığın daniskasıdır. Onlar teröristtir. Hep söylüyorum benim şu anda parlamentoda grubumun içerisinde 50 Kürt milletvekilim var. bizim böyle bir ayrımımız yok.

Terör koridoru kurma çabası bizi kendi sınırlarımız içerisinde hapsetme projesinin ürünüdür. Bu ülkenin gücünün kaynağı dünyanın dört bir yanında etkisi hissedilen zengin kültürüyle sağlam tarih bilinci vardır. Biz bu vasıflarımıza sıkı sıkıya sahip çıktığımız sürece; Allah’ın yardımı ve milletimizin desteğiyle kimse milletimizin bileğini bükemez, kimse ülkemize diz çöktüremez.”

 

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz