Der Untergang – (Çöküş)

1
105
Der Untergang - Çöküş

Tür: Tarihi-biyografi, dram

Süre: 156 Dakika

Ülke: Almanya, İtalya, Avusturya

Yapım Yılı: 2004

IMDB: 8,2 

Dünya Savaşı meraklılarının, tarihe ilgi duyanların ve tüm film severlerin kesinlikle izlemesi gereken bir başyapıt ile buluşturuyoruz sizleri. Orijinal adıyla “Der Untergang”, ülkemizde gösterime giriş şekliyle “Çöküş” filmini kısaca ele alacağız.


Alman yönetmen Oliver Hirschbiegel’in yönettiği ve başrolünde Bruno Ganz’ın oynadığı film, 2004 yılında izleyicilerle buluştu ve gösterime girdiği sene 73 milyon Euro hâsılat elde etti.

1945 Nazi Almanya’sını Adolf Hitler’in gözünden bizlere sunan film, aynı zamanda Berlin’in çöküşünü de nesnel ve kurgudan uzak bir şekilde izleyiciye aktarmayı başardı. Berlin’in Kızıl Ordu tarafından kuşatılmasından, Hitler’in intiharına uzanan dönemi çarpıcı olarak gözler önüne seren film, savaşın son dönemlerindeki Alman askerleri ve karargâhının psikolojisini de izleyiciye derinden hissettirdi.

2. Dünya Savaşı’nı, Almanya’nın ve Hitler’in penceresinden, genel itibariyle objektif bir şekilde sinemaya aktarması ve savaş sahnelerinin fazla yer almaması, bu yapımı diğer 2. Dünya Savaşı konulu filmlerden farklı kılıyor.

Hitler’in yenilgiye tahammül edememesi, müttefik devletler tarafından canlı olarak ele geçirilmemek için intihar etmesi ve cesedini yaktırması, Eva Braun’un Hitler’e olan sadakati ve tarifsiz aşkı, Joseph Goebbels’in Nazizm’e ve Adolf’a olan bağlılığını fevkalade bir şekilde işlemesiyle, tarihi-biyografik film kategorisinde kendisine üst sıralarda yer buldu.

Bruno Ganz’ın, Hitler rolünü sadece oynamayıp, Hitler’i adeta yaşaması da bu filmi oyunculuk seviyesi konusunda üst sıralara taşıdı.


Ödüller

En İyi Film” kategorisinde Oscar’a aday gösterilen yapım, toplam 45 ödüle aday olup bunların 24 tanesine layık gösterildi.


Der Untergang – Çöküş filminin de içinde yer aldığı “İkinci Dünya Savaşı Konulu En İyi 5 Film” listemize bakabilirsiniz.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz