Die Welle (Tehlikeli Oyun)

0
775
Die Welle
Die Welle
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

Süre : 107 Dakika

Tür : Dram, Gerilim

Ülke : Almanya

Yapım Yılı : 2008

Senarist : Ron Jones, Johnny Dawkins

IMDB : 7.6

21. yüzyıl Almanyası’nda faşizmin ve dikta yönetimi ile kitlelere yön vermenin imkânsız olmadığını bizlere gösteren muhteşem bir sosyal deney filmi.

Filmden, 1967 yılında Kaliforniya’da yaşanmış gerçek bir olayın, Almanya’ya uyarlanması olarak da bahsedebiliriz.

Yönetmen koltuğunda Dennis Gansel’in oturduğu film, ülkemizde 2008 yılında “Tehlikeli Oyun” ismiyle gösterime girdi. Filmin oyuncu kadrosunun başında ise şu isimler geliyor: Jürgen Vogel, Frederick Lau, Max Riemelt ve Jennifer Ulrich.

Almanya’da bir lise öğretmeni ve anarşist olan Rainer Wenger(Jürgen Vogel), bir hafta sürecek olan proje dersi haftasında öğrencilere anarşizm dersini vermek istemesine rağmen kendisine otokrasi dersi verilir. Rainer Wenger de bu dersi öğrencilere vermenin farklı ve öğretici yollarını arar.

İlk derste öğrencilerin, Almanya’nın bir daha Nazizm gibi faşist bir yönetim altına girmesinin imkânsız olduğunu öne sürmesiyle, Wenger dersin işleniş şekli konusunda kararını verir.

İlk olarak öğrencileri “Die Welle”(Dalga) adı altında toplayan Mr Wenger, onlara beyaz gömlek ve kot pantolon giyme şartı koyar. Daha sonra kendilerine özgü simge ve selamlaşma şekli belirleyen Wenger ve öğrencileri, artık kendilerini Dalga’nın varlığına ve misyonuna adamıştır.

Önce okulda daha sonra da şehirde adından kısa sürede söz ettiren Dalga; gerçekleştirdikleri eylemlerle ve kısa sürede büyük bir fanatik kitleye ulaşması ile kurucusu Rainer Wenger’i de fazlasıyla şaşırtmıştır.

Dalga üyelerinin eylemlerinin çığırından çıkması ve kontrolü kaybetmesi ile gruba ve bu tehlikeli oyuna son vermek isteyen Wenger, bunu başaramaz. Çünkü bu, artık o kadar da kolay değildir.

Hâsılat ve Ödüller

5 milyon Euro civarı bütçe ile çekildiği tahmin edilen Alman yapımı film, gösterime girdiği ilk hafta Almanya’da, 3 milyon Euro’nun üzerinde gelir elde etmiştir.

Sekiz ödüle aday olarak gösterilen film, farklı ülkelerde düzenlenen organizasyonlarda da 9 ayrı ödülün sahibi olmuştur. Bunlardan en çok öne çıkanlar ise; Christian Becker’nın En İyi Film, Frederick Lau’nun ise En İyi Aktör Ödüllerine layık görüldüğü Alman Film Ödülleri. Ayrıca Dennis Gansel,  2008 İstanbul Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’ne layık görülmüştür.

İzlerken düşündüren, kendimizi ve içinde bulunduğumuz toplumu sorgulatan bu filmi izlemenizi tavsiye eder, iyi seyirler dileriz.

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz