Diyanet, Artık Televizyon Denetleyecek

0
108
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇
Yeni yönetmelik ile Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından oluşturulan kurul, televizyon yayınları inceleme komisyonu tarafından gönderilen programların televizyon ya da radyo da yayınlanma durumuna karar verecek.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yeni yönetmelik yayımlandı. Yeni yönetmeliğin amacı ise, “Toplumu din konusunda aydınlatmak üzere Diyanet İşleri Başkanlığı’nca yapılacak Türkçe, yabancı dil ve lehçelerde basılı, süreli, sesli, görüntülü ve dijital yayınların hazırlanması, incelenmesi, işlenmesi ve basılması ile ilgili usul ve esasları belirlemek” olarak ifade edildi.

Televizyon ve radyoları denetleyecek ilgili daire başkanının başkanlığında , 3 asil ve 3 yedek üye olacak. Kişi yetersizliği durumunda ise kadro açılma yoluna gidilecek.

2012 yılındaki eski yönetmelikte komisyonunun görev tanımı, “Diyanet tarafından hazırlattırılacak proje, sinopsis veya senaryolar ile sesli ve görüntülü eserlerin ön incelemesini yapmak” olarak ifade ediliyordu. Yeni yönetmelikte komisyonun görev ve yetki alanı biraz daha genişlemiş oldu. Bu yönetmelik ile sadece Diyanet tarafından hazırlanan içerikler değil, özel ve kamu kuruluşlarının hazırladıkları içerikler hakkında da Diyanet söz sahibi olacak.

Yeni yönetmelikle birlikte Diyanet programların yayınlama durumu haricinde ek olarak sunucuyu da değiştirebilme hakkına sahip olabilecek. Bunun yanı sıra Diyanet, televizyonda, radyoda veya dijital ortamda yayımlanmak, ücretsiz dağıtmak veya piyasaya sunmak üzere her çeşit sesli, görüntülü yayın hazırlayabilecek veya hazırlatabilecek.

 

 

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz