Diyet Yaparken Ekmek Yasak mı?

0
96
Diyet Yaparken Ekmek Yasak mı?
Diyet Yaparken Ekmek Yasak mı?
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

Kilo verme sürecinde en çok rastlanılan veya duyulan cümle sizce hangisidir? “Sakın ekmek yeme!” ya da “ Ekmeği kes gör bak nasıl kilo vereceksin.” olabilir. Bir de tabi en genelinden bahsedecek olursak “Karbonhidrat tüketme, makarna, pilav, ekmek kilo yapar, bir haftada beş kilo vereceksin.” Peki hangisi doğru ve ne kadar doğru? Ekmek gibi yüzyıllardır tüketilen bir gıda neden sadece günümüzde diyet düşmanı kalori bombası olarak görülüyor? Yazımızın devamında tüm bu diyet gerçeklerini öğrenebilirsiniz.

Kaloriler Sadece Ekmekte Mi Var?

Evet, diyet yaparken kalori kısıtlamasına gidilir ve belli bir denge kurulması gerekir ama sadece ekmeği kesip kalan besinleri ölçüsüz ve dengesizce tüketmek kilo verme sürecini hiçbir şekilde kolaylaştırmaz. Bir ince dilim ekmek yaklaşık 70 kaloridir ve aslında birçok karbonhidrat türüne göre görece olarak uygun miktarda bile sayılabilir. Beyaz ekmek, esmer ekmek, kepekli ekmek aslında hepsinin kalori miktarı hemen hemen aynı. Ama beyaz ekmekte buğdayın besleyici kısmı ayrıldığı için aynı kaloriyle daha az doygunluk hissi, vitamin ve mineral alımı elde edilir. Tam tahıllı ekmeklerde tahıl özünü ve besin değerini kaybetmediği için daha uzun süreli bir tokluk elde edilir ve kalori ihtiyacı bu şekilde azalır. Ayrıca kepekli ekmeğin lif içeriği de yüksek olduğu için konstipasyon (kabızlık) gibi rahatsızlıklar birçok sindirim sistemi rahatsızlığı da engellenmiş olur.

Günde Kaç Dilim Ekmek Yemeliyiz?

Diyette ekmeğin yer alması gerekiyor çünkü günlük enerji ihtiyacımızın yüzde elli beşinin karbonhidratlardan sağlanması lazım ki biz protein ve yağları vücutta kullanılabilir hale getirebilelim. Elbette ekmek tüketirken de belirli bir ölçüyü geçmemek ve ekmek yerine geçen besinlerle dengesini sağlamak lazım. Güne başlarken kahvaltıda yiyeceğiniz iki dilim tam tahıllı ekmek günün ilerleyen saatlerini daha tok ve enerjik geçirmenize yardım eder. Öğle ve akşam yemeklerinde de aktivite durumunuza göre bir iki dilim yiyebilirsiniz. Makarna ve pilavın olduğu sofralarda, patatesin bulunduğu öğünlerde ekmek tüketmemek kalori kısıtlamasını kolaylaştırabilir. Tabi şunu unutmayalım, tüm bu rakamlar ortalama değerler. Siz hayatında hiç egzersiz olmayan biriyseniz bu miktarlar size fazla gelebilir ama haftada altı gün iki saat spor yapan bir bireyseniz yetersiz kalacaktır.

Hangi Ekmek Çeşidi Kime Uygun?

Diyabet (şeker hastasıysanız) kan şekerinizi dengelemek için kepekli ekmek veya çavdar ekmeği tercih etmelisiniz. Kilo alma ve verme programlarında tam buğday ekmeği genel olarak idealdir. Böbrek hastalığı, böbrek yetmezliği gibi durumlarda beyaz ekmek tüketmeliyiz ki mineral miktarını azaltalım. Bağırsak sağlığı ve sindirim sistemi rahatsızlıkları için ekşi mayalı ekmek tercih edebilirsiniz. Gördüğünüz gibi her rahatsızlıkta farklı ekmek türleri tercih edilmeli sizin için doğru olanı bulmak için muhakkak bir beslenme uzmanından destek almalısınız.

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz