Diyet Yapmadan Düz Bir Karına Sahip Olmanın Yolları

0
2281
Diyet Yapmadan Düz Bir Karına Sahip Olmanın Yolları
Diyet Yapmadan Düz Bir Karına Sahip Olmanın Yolları
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

Sıkı ve fit bir görünüme sahip olmak herkesin istediği şeylerden biri. Ancak gel gör ki irademiz ve düşüncemiz diyet ve spor yapma fikrine bir o kadar uzak. Sadece kilo vermek değil zayıf olduğu halde bel çevresi yağları ile mücadelede zorlananlar için de bir sağlıklı tüyolar rehberi hazırladım. Keyifle okumanız ve her zaman uygulamanız dileği ile. Bakalım listemizde neler var?

1-Öğünlerinize Çorba ile Başlayın

Evet zayıflamanın yolu aslında her birimizin yıllardır evinde pişen sofrasını ısıtan bir yemekten geçiyor. Hem beslenme kültürümüze uygun, hem doyurucu hem de mideyi yormayan çorbalar, mercimek, tarhana, yayla hangisi olursa olsun sofranızdan eksik olmamalı. Çorba hem boş mideyi rahatlatır hem de diğer yiyeceklere daha az yer kalmasını sağlar dolayısı ile daha az yemenizi ve daha az kalori almanızı. Aynı zamanda birçok çorbanın glisemik indeksi de düşük olduğu için kan şekerinizi hızlıca yükseltmez ve bel çevresi yağlanmalarına savaş açar.

2-Yemeği Yavaş Yiyin, Lokmaları Uzun Çiğneyin

Ne kadar aç olursak ve ne kadar doymak istersek isteyelim yemeğe başladığımız zaman tokluk sinyali beynimize 20 dakikada ulaşıyor. Biz ise toplum olarak ortalama on beş dakikada ne varsa çoktan yemiş oluyoruz ne yazık ki. Ve tabi ki hızlı yediğimiz yemeği sindirmek bir o kadar zorlaşırken yine bel bölgesi simitlerine davetiye çıkarıyor. O yüzden yemekten önce su içmek ve lokmaları çiğneyebildiğimiz kadar çiğnemek hem midemizi rahatlatacak hem de daha doygun hissetmemizi sağlayacak.

3-Kuruyemişleri Yanınızdan Eksik Etmeyin

Bel çevresi yağlanmalarının genel olarak en büyük sebebi basit karbonhidrat ve glisemik indeksi yüksek besinleri fazla tüketmek. Yemeklerde dikkat edilse bile atıştırmalıklar ve öğün arasındaki boşluklar bu anlamda bazen fazla kaloriye sebep oluyor. İşte kuruyemişler öğün aralarında hem sağlıklı hem doyurucu bir besin olsa da yesek diyenler için kurtarıcıların başında geliyor. Yalnız dikkat edilmesi gereken nokta kuruyemişlerin çiğ olması gerekiyor ki hem içerisinde bulunan sağlıklı yağ asitleri hem de antioksidanlar biyoyararlılığını kaybetmesin.

Kuruyemişlerle ilgili önemli bir nokta da yağ ve bitkisel proteinden zengin olmaları nedeni ile kalorilerinin yüksek olması. Bu nedenle porsiyon kontrolüne dikkat ederek tüketmelisiniz. En güzel özelliklerinden bir tanesini de taşınabilirlik. Evde, iş yerinde, ofiste, okulda nerede olursanız ister cepte ister çantada taşıyıp tüketebilirsiniz. E daha ne olsun?

4-Bol Su İçin

Vücudumuzun yüzde yetmişi su ortalama olarak. Organlarımızın sağlıklı çalışması, zayıflamanın yolu ve enzimlerin yüksek aktivite düzeyine gelebilmesi için bol bol su içmemiz şart. Kilogram başına 35 ml su içmek zinde, canlı ve yağsız vücudun ilk şartı diyelim ve sorularınız varsa yorumlarda buluşalım.

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz