Drone Pilotu Olmak

0
384
Drone Pilotu Olmak
Drone Pilotu Olmak
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

Drone pilotu olmak kulağa biraz yabancı gelebilir. Ancak son zamanlarda drone ile yapılan fotoğraf çekimlerinin artış gösterdiğini düşününce pek de yabancı gelmiyor. Sıradan bir iş kurmanın ötesine geçerek, daha keyifli ve daha az yorucu bir alana geçmek isteyenler için drone pilotluğu oldukça cazip bir iş fikri. Drone üzerine yerleştirilen kamera ile sizi hiç yormadan çekim yapmayı kolaylaştıran bu sistem hem yurt içinde hem de yurtdışında oldukça rağbet görmekte. Biz drone pilotu olmak için yapılacakları konuşurken, büyük şirketler drone ile kargo taşımacılığı ve savaş yardımı için mesai harcıyor. Son yıllarda popülerliği ile göz dolduran drone meselesinde adım atmak için geç kalmak istemiyorsanız, pilot olmak için acele edin.

Drone Pilotu Olmak İçin Ne Yapmalıyım?

Drone pilotu meslek olarak hayatımıza girerken, öbür yandan drone üretimi de artış göstererek sektörün büyümesini sağladı. Yeni bir iş kolunun kapılarını aralayan drone pilotu olmak için izleyeceğiniz yol çeşitli eğitimlerden geçiyor. İlk olarak Türkiye’de bulunanların İHA-0, İHA-1, İHA-2 ya da İHA-3 lisansını edinmelerini öneriyoruz. Daha sonra Drone eğitimi verilen kurumlarda gerekli aşamaları geçtikten sonra Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü onaylı olan sertifikanızı alabilirsiniz. Drone pilotu olmak için alacağınız İHA lisanslarında, dronelerin ağırlığına göre değişiklik gösterdiğini bilmenizde fayda var. 

Drone Pilotu Olmak İçin Yaş Kriteri Var Mı?

Drone pilotu olmak isteyenlerin bu alanda cevaplanmayı bekleyen birçok sorusu var. Sektörün yeni ve farklı oluşu bu soruları da beraberinde getiriyor. Drone pilotu olmak isteyen her yaştan insanın aklını kurcalayan ilk husus yaş sınırı oluyor. Bu sebeple aile hekiminizden alacağınız ilgili sağlık belgesi eğitimlere katılmanızı onaylamak için yeterli olacaktır. Söz konusu belgede; fiziksel, ruhsal ve mental olarak “İHA Pilotu olur” onayına erişmeniz gerekiyor. Ayrıca İHA-0’ı kullanabilmek için; 12 yaşından, İHA-1’i kullanabilmek için ise 15 yaşından büyük olmak şartı bulunuyor.

Drone Pilotu İş İmkânı Nasıl?

Drone pilotu olarak lisans sahibi olanların sayısı 2019 itibariyle 20 bini geçmiş bulunuyor. İstihdam oranına baktığımızda, drone pilotu için şartların tam olarak olgunlaşmadığını söyleyebiliriz. Ancak bu olumsuz gelişmenin sizi hayal kırıklığına uğratmasına gerek yok çünkü, drone pilotu geleceğin meslekleri arasındaki yerini çoktan aldı.

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz