Dünya Kahveleri Nelerdir?

0
364
Dünya Kahveleri Nelerdir?
Dünya Kahveleri Nelerdir?
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

Herkesin rahatlamaya, bulunduğu ortamdan keyif almaya ihtiyacı vardır. Böyle anlarda imdadımıza yetişen şeylerin en başında geleni hiç kuşkusuz olarak kahvedir. Kimimiz Türk kahvesini sever, kimimiz latte, flat white, cappucino, ya da dümdüz sade bir filtre kahvesi… İçilen kahvelerimiz dünya kahveleri olarak düşünüldüğünde, ortak bir paydada buluşan birden çok insan bulunmuş olur. O da kahveyi ayrı seven, dünya kahvelerine ilgisi olan ve dünya kahveleri arasından en az bir ya da ikisi favorisi olan insanladır.

Türk Kahvesi

Kahve denilince herkesin aklına Türk kahvesi gelir ve dünya kahveleri arasında, ülkemizde en çok içilen kahve çeşididir. Türk kahvesi yorgunluğu alma özelliği olan ve insanlarda zekâ açma gibi etkileri olan bir kahve olarak bilinir. Kendine has bir pişirme özelliği bulunmaktadır. Osmanlı’nın sahip olduğu değişik Türk kahvesi yapım şekilleri günümüzde de hala popülerliğini korumaktadır. 

Mırra Kahvesi

Mırra da ayı Türk kahvesi gibi pişirilen dünya kahveleri arasında yer alan kahve türüdür. Türk kahvesi şeklinde hazırlanan mırra kahvesi kakule ile birleştirilerek ortaya çıkıyor. İçimi ağızda oldukça sert bir tat bırakan kahvedir.

Süvari Kahvesi

Süvari kahvesi dünya kahveleri arasında bulunan ve sadece sunumu ile farklı bir kahve haline gelen bir türdür. Bu kahvenin en önemli özelliği Türk kahvesi şeklinde oluşur, ancak çay bardağı ile servis ediliyor olması dünya kahvelerinden süvari kahvesinin farkını ortaya koymaktadır.

Espresso

Espresso dünya kahveleri arasında ilk sıralarda olan kahvelerden birisidir. Çünkü neredeyse bütün dünya kahveleri en başlangıç noktası gibidir. İnce şekilde öğütüldükten sonra kahve makinesine konularak, yüksek basınç ve ısı ile pişirildikten sonra süzülür ve servis edilir.

Americano

Espressoya, dünya kahve türü arasında americano shot kadar espresso üstüne sıcak su eklenmesi ile ortaya çıkar.

Doppio

Dünya kahve türleri içinde yer alan doppio da espresso tabanlı olan bir kahve çeşididir. İki adet shot’ lık espresso üzerine sıcak su eklenerek ortaya çıkar ve dünya kahveleri arasında bulunan bir kahve çeşidi olan doppio, içimi espresso kahvesinin benzeri olduğu için oldukça sert bir kahvedir.

Affogato

Affogato, bir shot espresso içine vanilyalı dondurma eklenmesi şeklinde ortaya çıkan dünya kahvelerinden olan kahvedir. Vanilyalı dondurma tadının kahveye geçmesi zamanla gerçekleşir ve  dünya kahveleri arasında bulunan affogatoyu keyifle içilen bir kahve haline getirir.

Cafe Bombon

Dünya kahveleri içerisinde sayılan bir diğer kahve türü isecafe bombon İspanya’ya ait özel bir kahvedir. Yapımı ise espresso kullanılarak yapılır. Bir shot espresso ile berabaer yoğunlaştırılmış süte yavaşça espressoya ekleyerek dibine çökmesini sağlayarak hazırlanır. Yumuşak içimli olan bu kahve, dünya kahveleri arasında sayabileceğimiz cafe bombon çok yumuşak tadı ile, kahve favorileriniz arasına girebilir.

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz