İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ed Wood

Süre : 127 Dakika 

Tür : Biyografi, komedi, dram

Ülke : ABD

Yapım Yılı : 1994

IMDB : 7,9

Gelmiş geçmiş en kötü yönetmenler arasında gösterilen ancak film yazmaktan da asla bıkmayan ve hayatını yazmaya adayan yönetmen, senarist, oyuncu, yazar ve aynı zamanda film yapımcısı Edward Davis Wood JR’nin hayatından kesitler sunan bir film. “Ed Wood.”

Amerikalı yönetmen Tim Burton’un elinden çıkan filmin başrolünde, Johnny Depp yer alırken, Martin Landau ,korku filmlerinin meşhur karakteri, Bela Lugosi’yi canlandırıyor. Filmin diğer ana oyuncuları ise;  Sarah Jessica, Patricia Arquette ve Jeffrey Jones.

Ed Wood, daima düşük bütçelerle, tanınmamış oyuncularla ve olabildiğince ilginç mekânlarda filmler çekmeye çalışan, aslında bunu da başarabilen bir yönetmendi. Yazdığı bu filmlerin senaryosunu da yine kendisi yazıyor, hatta filmlerinde kadın ve erkek olmak üzere pek çok rolü üstleniyordu. Kadın karakterleri canlandırmasındaki ustalığı ise çocukluğuna dayanıyor.

Ed Wood’un annesi daima bir kız çocuğuna sahip olmak istediği için Ed Wood’a on iki yaşına kadar kadın kıyafetleri giydirmiş, bu da Ed Wood’un yaşamına, oyunculuğuna ve doğrudan filmlerine etki etmişti.

Ed Wood’un, bir zamanların vampir filmlerinin ünlü karakteri olan Bela Lugosi ile karşılaşması, kendi televizyon programından kovulan Vampira’nın, Ed Wood’un amatör ruhlu ekibine katılması, eski sevgilisinin de Ed Wood’un ricasını kırmayıp filmlerde rol alması ne kadar olumlu gelişmeler olarak gözükse de, film galasında taş ve sopalarla kovalanmalarına engel olamadı. Ancak bu talihsizlikler silsilelerinin hiçbiri, Ed Wood’un işine olan aşkının ve azminin önüne geçemedi.

Ed Wood, Tim Burton yönetmenliği ve Johnny Depp oyunculuğunun fevkalade uyumu ile ortaya çıkan naçizane filmlerden sadece bir tanesi. Ayrıca, Ed Wood’u ve bilinmeyen yönlerini sinema dünyasına tanıtması ile de, Tim Burton filmlerinde ayrı bir yere sahiptir.

Martin Landau’ya En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar’ı başta olmak üzere birçok ödül kazandıran film, ülkemizde 1995 yılında gösterime girdi.

Geçmiş dönem filmlere ilgisi olan ve diğer tüm sinemaseverlerin kaçırmaması gereken bu filmi izlemenizi tavsiye eder, iyi seyirler dileriz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir