El Mariachi (Gitarım ve Silahım)

0
997
El Mariachi
El Mariachi
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

Süre : 81 Dakika

Tür : Aksiyon, Suç, Gerilim

Ülke : ABD

Yapım Yılı : 1992

Senarist : Robert Rodriguez

IMDB : 6.9

Düşük bütçeli film denilince akıllara gelen ilk isimlerden olan Robert Rodriguez’in, Meksika üçlemesinin ilk ayağı olan,  sürükleyici bir film. “El Mariachi”

Filmin yönetmenliğini, daha sonra Quentin Tarantino ile beraber “Desperado” filmini çeken, “Sin City”nin de yönetmenliğini yapan Robert Rodriguez yapıyor. Filmin başrol oyuncusu Carlos Gallardo’yu ise Mariachi rolünde izliyoruz.

Film, dedesi ve babasının da birer mariachi [bizim kültürümüzdeki halk ozanının Meksika’daki karşılığı, müzik yaparak geçimini sağlayan Meksikalı] olmasından dolayı, kendisi de geçimini sağlamak amacıyla gitarını alıp yollara düşen bir mariachinin başından geçen trajikomik ve gerilim dolu olayları konu ediyor.

Gitarını alıp, yeni bir kasabada iş bulma ümidiyle mekân mekân dolaşan El Mariachi, bir uyuşturucu çetesi tarafından aranan ve öldürülmek istenen bir seri katil ile karıştırılır. El Mariachi’nin, bu uyuşturucu çetesi kartelinin (Peter Marquardt) sevdiği kadın olan Domino (Consuelo Gomez)’nun mekânında işe başlaması ve birbirlerine âşık olmaları ile iş, içinden çıkılmaz bir hal alır.

Sonu gelmez bir kovalamaca ve heyecan ile bizleri baş başa bırakan film, Robert Rodriguez’in de ilk uzun metrajlı filmi olma özelliğini taşıyor. Ayrıca film, Desperado ve Once Upon a Time in Mexico ile beraber, yönetmenin Meksika üçlemesini oluşturuyor.

Hâsılat ve Ödüller

Sadece 7 bin dolar bütçe ile çekilen film, muhteşem bir başarı göstererek, gösterime girdiği hafta 312 bin dolar, toplamda ise 2 milyon doların üzerinde gelir elde etmiştir.

11 ayrı ödüle aday gösterilen film, 1993 Deavuille Film Festivali’nde İzleyici Ödülü dâhil 7 ödüle layık gösterildi.

Ayrıca 2015 yılında, en düşük bütçe ile 1 milyon dolardan fazla hâsılat elde ettiği için Guiness Rekorlar Kitabı’na girmeyi başarmıştır.

Robert Rodriguez Film Okulu

Robert Rodriguez’in genç sinemacılara, düşük bütçeler ve kısıtlı imkânlarla film çekebilmenin tüyolarını ve yöntemlerini anlattığı videolara Youtube’den ulaşabilirsiniz.

El Mariachi’nin, filminde kullandığı teknikleri anlattığı iki bölümlük video serisini sizlerle paylaşıyoruz. Filmi izlemeden önce bu videoları izlememenizi tavsiye eder, iyi seyirler dileriz.

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz