Elektronikleşen Spor

0
103
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

Spor, insanların sağlıklı kalabilmek, daha dinç ve zinde olmak için yaptıkları bir aktivite. Buraya kadar bir sorun yok sanırım, asıl olay bu aktivitenin artık evlerde, parklarda ya da salonlarda yapıldığı kadar sanal ortamda yani internette de yapılıyor olması.

Her iletişimcinin neredeyse bileceği gibi, çağımızda nesiller artık iletişim ve teknolojiye ne kadar içli dışlı olduklarıyla gruplandırılıyorlar. İşte bu nesillerden sonuncusu “Z Kuşağı” yani şu an ilkokul ve lise çağındaki gençler.  X ve Y kuşağı teknolojiye sonradan ulaşsa da, Z kuşağı bu teknolojinin içinde doğdu. Artık onlar için yemek, içmek dışındaki tüm aktiviteler sanal ortamda hallediliyor. Devletimiz gençlere kitapların yanında artık tablet bilgisayar dağıtıyor. Hal böyle olunca spor gibi vakit gerektiren aktiviteler de internette yapılmaya başlandı.

Her ne kadar spor bedeni geliştirse de, oyunlar da beynin gelişmesine yardımcı oluyor. Bundan on yıl önce sokakta top oynayan çocuklar artık internet üzerinden top oynuyor. Binlerce kişilik spor salonları elektronik spor etkinlikleri için dolup taşıyor, canlı olarak yayınlanan şampiyonaları milyonlarca kişi izliyor, milyonlarca dolar para ödülü veriliyor.

Avrupa’nın kulüpler bazında en büyük basketbol kupası Euroleague’de bile şampiyona verilen ödül 1 milyon Euro iken, The International Dota2 şampiyonasında ödül havuzu 20 milyon Dolar, şampiyon takıma verilen ödül 11 milyon Dolar oldu.

Spor kulüpleri,  oyun sektörünün bu denli gelişmesine ayak uydurmak amacıyla E-spor ekipleri kurmaya başladı. Gelecek on yılda E-sporun, kanlı canlı sporları geride bırakıp bırakmayacağını göreceğiz.

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz