Enflasyon Rakamları Açıklandı. Berat Albayrak Değerlendirdi

0
102
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇
Tüketici Fiyat Endeksi eylül ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 9.26 arttı. Son rakamlarla enflasyon Temmuz 2017’den bu yana ilk kez tek haneye inmiş oldu.

Eylül ayının zam şampiyonu sarımsak yüzde 42.58 zam artışı ile ilk sırayı aldı. Fiyatı düşenler de ise ilk sırayı yüzde 24.62 ile limon ipi göğüsledi.

Aylık en fazla düşüş gösteren grup ise yüzde 0.60 ile gıda ve alkolsüz içecekler oldu. Eğlence ve kültür alanında ise yüzde 0.53 ve haberleşmede 0.73 düşüş gerçekleşti.

Giyim ve ayakkabıda yüzde 2.13 artış olurken, ulaştırmada yüzde 1.69’luk artış gerçekleşti.

Yıllık en fazla artış yüzde 43.86 ile tütün ve alkol ürünlerinde gerçekleşti.

Ancak şu anki bu durum kalıcı değil. Uzmanlar yaptıkları açıklamada enerji zamlarıyla birlikte enflasyonda yine çift hanelerin görüleceğini belirtiyor.

Ata Yatırım Direktörü Cem Tözge ise son enflasyon rakamları için ““Zamların etkisini henüz görmedik. Bunu önümüzdeki aylarda göreceğiz. Ekim ayında da yıllık enflasyonda baz etkisiyle bir gerileme bekliyorum. Yüzde 8 seviyeleri sürpriz olmaz. Ama Kasım ve Aralık ayı ile beraber tekrar yükselişe geçeceğini düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Enflasyon rakamlarını sosyal medya hesabından değerlendiren Albayrak, “İlk gün hedeflerimizin başına yazdığımız enflasyonla mücadelede büyük bir aşamayı geride bıraktık. Ağustos ayındaki kur ataklarının ardından ekonomideki en önemli kazanımı sağladık. Ekim ayında %25 seviyesindeki TÜFE’de ve %45 seviyesindeki ÜFE’de tek haneyi yakaladık.Ekonomide arzu ettiğimiz seviyeye ulaşmak için şimdi yeni hedefimiz bu kazanımları koruyarak, enflasyonda %5 seviyesine adım adım ilerlemek. Enflasyonda ve cari dengedeki bu başarıyı, ekonominin tüm alanlarına taşıyacağız. Gece gündüz demeden çalışacak ve sonunda kazanacağız” ifadelerini kullandı. 

 

 

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz