Engelli Bireyleri Anlamanın Yolu: Diyalog Müzesi

0
1795
Engelli Bireyleri Anlamanın Yolu: Diyalog Müzesi
Engelli Bireyleri Anlamanın Yolu: Diyalog Müzesi
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

Bugün İstanbul’un yoğun temposunda  koştururken çoğumuzun  önünden geçip giderken gördüğü belki bazılarımızın varlığından haberdar bile olmadığı  bir yerden bahsedeceğim. Son birkaç yıldır ev sahipliğini yaptığımız bu yer,  hayata dair farklı bir bakış sahibi olmak isteyen kişilerin mutlaka ziyaret etmesi gereken Turkcell Diyalog Müzesi.

Gayrettepe metrosunda ziyaretçilerini karşılayan Diyalog Müzesi bir çeşit farkındalık projesidir. Engelli bireyler hakkındaki tüm ön yargıların kapının önünde bırakılacağı, saygı duymayı telkin eden bir merkezdir. Müze adı altında sizleri farklı bir hayatın içine alan bu etkinlik, Karanlıkta Diyalog ve Sessizlikte Diyalog  olarak ikiye ayrılıyor ve kendi yaşantınızdan çıkıp engelli bir bireyin açısından yaşamı deneyimlemenize öncülük ediyor.

Karanlıkta Diyalog

Öncelikle Karanlıkta Diyalog’dan bahsedeceğim. Karanlıkta Diyalog deneyimi Istanbul Social Enterprise tarafından 20 Aralık 2013 yılında Gayrettepe Metro istasyonunda hayata geçirilmiştir. Karanlıkta Diyalog’un asıl amacı görme engeli olan insanların yeteneklerinin farkına varmaktır. Karanlıkta herkes eşittir. Bu parkura girdiğiniz anda siz kimseyi görmüyorsunuz ve kimse sizi görmüyor. Karşılıklı olarak konuşmalı ve birbirinize güvenmelisiniz.

Bu deneyim 60 dakikalığına etrafınızdaki hiçbir şeyi görmeden yapacağınız bir  İstanbul turundan oluşuyor. Büyük bir alana hazırlanan parkurda hareket edebilmeniz için bir değnek ve size yardımcı olması için görme engeli bulunan bir rehber eşlik ediyor.  Alana girdiğiniz andan itibaren karanlıktan dolayı bütün görme duyunuzu kaybederek çevrenizi algılayıp hareket etmeye çalışıyorsunuz. Parkur boyunca İstanbul’da günlük yaşantınızda yaptığınız her olayla karşılaşmanız mümkün. Örneğin bir parkta yürümek, manava gidip alışveriş yapmak, belki de vapura binip karşıya geçmek… Tüm bu süreçte bizler için anlamsız olan çoğu şeyin görmezken ne kadar önemli olduğunu anlıyoruz. Aynı zamanda tur sonrasında rehberimizle birebir tanışıp sohbet etme şansına da sahibiz.

Sessizlikte Diyalog

Sessizlikte Diyalog ise 29 Ocak 2016’da kapılarını açtı. Sessizlikte Diyalog özel hazırlanmış bir alanda duyma engeli olan rehberler ile birlikte konuşmadan iletişim kurmanıza dayanan bir etkinlik. Girişte size verilen özel kulaklıklar sayesinde duyma yeteneğiniz engelleniyor ve rehberiniz yardımıyla konuşmadan nasıl diyalog kurabileceğinizi öğreniyorsunuz. Aynı zamanda oyunlar ve kısa bir işaret dili eğitimi ile bu bölümde de keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Hayatınızda büyük bir farkındalık oluşturacağına inandığım bu müzeyi ailenizle, arkadaş grubunuzla veya tek başınıza bilet alarak ziyaret etmeniz mümkün. Diyalog Müzesi önünüzde hiçbir engel olmadığını, karanlığın herkesi eşit bıraktığını ve konuşmadan diyalog kurulabileceğini anlamanız açısından mutlaka herkesin deneyimlemesi gereken bir yer.

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz