Engelli Siyahi Adam Köle Gibi Çalıştırıldı

0
21

Özgürlükler ülkesi ABD’de 39 yaşındaki siyahi engelli adamın, çalıştığı restoranın müdürü tarafından 17 yıl boyunca fazla mesai ve şiddet altında çalıştırıldığı ortaya çıktı.

Independent’ın haberine göre, John Christopher Smith, ABD’nin Güney Carolina Bölge Mahkemesi’nde verdiği ifade de, müdürü Bobby Paul Edwards’ın bir defasında metal maşayı kızgın yağa batırdığını ve boynunu yaktığını iddia etti.

Zihinsel engelli Smith’in şiddetin yanı sıra haftada 100 saatten fazla çalıştırıldığı ve ırkçı davranışlara uğradığı da ifade ediliyor. Konuyla ilgili konuşan Smith, “Uzun zaman önce oradan çıkmak istedim. Fakat gidebileceğim hiç kimsem yoktu. Ailemden kimseyi göremedim. En çok istediğim şey annemin gelip beni görmesiydi. Annemi göremedim ve kimseyle konuşamadım.” ifadelerini kullandı.

Durumun ortaya çıkmasına yardımcı olan müşteri Geneane Caines, “Chris (John Christopher Smith) mutfaktan çıktı ve bara bir şeyler koydu. Yana eğildiğinde boynundaki yara izini gördüm.” dedi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Başsavcı yardımcısı Eric Dreiband da “Özgürlük Bildirgesi’nden nerdeyse yüz elli yıl sonra zorla çalıştırma örneklerinin bugün bile görülmesi akılalmaz.” sözlerini kullandı.

Mahkeme, restoran müdürü Edwars için 10 yıl hapis cezası ve 272 bin 952 dolar tazminat cezası verdi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz