Erdoğan: Eğer 120 Saat İçinde Bölge Boşaltılmazsa…

0
34

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dolmabahçe Sarayı’nda yerli ve yabancı basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Erdoğan, 120 saat içerisinde hazırlanan 13 maddelik şartların yerine getirilmemesi durumunda Barış Pınarı Harekatı’na devam edileceğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ateşkes görüşmesi sonrası alınan kararlar hakkında konuştu. İşte Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

Biz kendi göbeğimizi kendimiz kestik

Türkiye’nin DEAŞ’e yönelik etkili bir mücadele yürüttüğünü vurgulayan Edoğan, ”

Beşar Esad ile ailece görüşecek kadar bir yakınlığa sahiptik. Suriye’de 6 milyon kişi ülkesinden ayrılmak zorunda kaldı. 4 milyona yakını Türkiye’ye geldi. Suriye’deki DEAŞ unsurları ile en etkili mücadeleyi Türkiye yürüttü. DEAŞ Suriye’den temizlendikten sonra bu kez YPG/PYD bir tehdit unsuru oldu. ABD’den beklenen sözler yerine getirilmedi. Biz de kendi göbeğimizi kendimiz kestik.

Barış Pınarı Harekat’ı 1 günlük bir oluşum değildir. Bunun hazırlığı 4-5 yılı bulmaktadır. Gelişmeler anlık olmadı. Harekattan önceki akşam Trump’la yaptığımız görüşmede harekatı başlatacağımızı söyledik. ABD ardından askerlerini çekeceğini duyurdu. Bir kaç gün içinde 30 km derinliğe ulaşınca ABD ve Avrupa’nın tepkileri akıl ve mantık sınırlarını zorlayan düzeye yükseldi.” ifadelerini kullandı.

Operasyon nasıl başladı?

Operasyonun başlangıç sürecini aktaran Erdoğan, “ABD’lilerle bu konuda ilerleme sağlamaya çalıştık ama olmadı. Bunun üzerine 9 Ekim Çarşamba günü saat 16.00’da harekatı başlattık. Bu harekat anlık olarak gerçekleşmedi. 3-4 yıllık evveliyatı vardı. Harekattan önce ABD Başkanı Trump ile yapacağımız harekatla ilgili konuştuk. Bunun üzerine ABD, askerlerini bölgeden çekeceğini açıkladı ve operasyon başladı.” dedi.

120 saat ve mektup cevabı

Trump’ın yazmış olduğu mektuba da değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu süreçte Başkan Trump’ın mektubu gündeme geldi. Bizim bunu unutmamız mümkün değil ama bunu önceliğimiz olarak da görmüyoruz. Vakti saati geldiğinde bununla ilgili gerekenin yapılacağının da bilinmesini istiyoruz. Amerika salı akşamına kadar bu sözü tutabilirse bu sorun çözülmüş olabilecektir. Şayet bu söz tutulmazsa Barış Harekatı kaldığı yerden çok daha kararlı biçimde devam edecektir.” sözleriyle Türkiye’nin harekat adına kararlı tavrından vazgeçmeyeceğini bir kez daha aktardı.

Son rakamları verdi

Erdoğan, Barış Pınarı Harekatı’nın son durumuna değinen Erdoğan,”Harekatımızın 2 temel amacı vardır. Birincisi terör örgütünü sınırlarımızdan uzaklaştırmaktır. İkincisi de 3,6 milyon Suriyeliyi kendi topraklarında iskan etmektir. Barış Pınarı Harekatında 30 km derinliğe ulaşınca ABD ve bazı AB ülkelerinin tavrı değişti.

Bin 360 km alan ile 65 yerleşim yerini kontrol altına aldık. 4 askerimiz ile 74 Suriye Milli Ordusu mensubu şehit düştü. 750 terörist etkisiz hale getirildi. Havan ve füze saldırılarında 20 vatandaşımız şehit oldu.” dedi.

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz