Eski İYİ Partili Tuba Vural Çokal kimdir, görevi nedir, neden istifa etti?

0
337
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcı Tuva Varol Çokal’ın istifası ile çalkalanıyor. Kullanıcılar istifa sonrası Tuba Varol Çokal kimdir, görevi nedir, neden istifa etti? sorularının cevabını araştırıyor.

İYİ Parti eski Genel Başkan Yardımcı Tuva Varol Çokal, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklama ile istifa ettiğini duyurmuştu. Peki Tuba Varol Çokal kimdir, görevi nedir, neden istifa etti?

Tuba Varol Çokal kimdir?

1973 yılı Antalya doğumlu olan Tuba Varol Çokal, Antalya 27. Dönem İYİ Parti Milletvekiliği görevini yürütmesini yanı sıra  aynı zamanda Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler ve Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu üyesi olarak çalışmaktadır.

Göz hastaklıkları ve Fizyolog uzmanı olan Çokal, Trakya Üniversitesi’nde Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı ve yine Trakya Üniversitesi DFizyoloji Ana Bilim dalını bitirmiştir.

ABD ve Hindistan’da katarakt üzerine çalışmalar gerçekleştirmiştir. İstanbul Hastanesinde Göz Doktoru olarak görev alan Tuba Varol Çokal, Şişli Göz Nurunu Koruma Vakfı’nda başhekimlik görevini yürütmüştür. 2007 yılından bu yana kendi kliniğinde kendi işini yapmaktadır.

İngilizce ve Almanca bilen Tuba Çolak evli ve iki çocuk annesidir.

Tuba Varol Çokal neden istifa etti?

Gece saat 02.00’da sosyal medya hesabı üzerinden  İYİ Parti’den istifa ettiğini açıklayan Tuba Varol Çokal şu sözlerle istifa nedenini açıkladı:

“İYİ Parti, STK’larla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı, GİK üyeliği görevlerimden, kurucu ilçe başkanı olarak göreve başladığım İYİ Parti üyeliğimden istifa ediyorum. Bir siyasi parti için, millete güven vermenin ve iktidar hedefine doğru ilerlemenin öncelikli yolu, dile getirdiği genel ilkelerin uygulamadaki uygunluğunun görünürlüğüdür.

Ben İYİ Parti’de bu görünürlüğün sağlanacağına, Türkiye’de yitip giden değerlerin bu parti ile aşılacağına ve ülkemiz için daha iyi bir gelecek olacağına inanarak bu yola çıkmıştım. Ancak bu süreçte gördüm ki kişisel hesaplar ve egolar bu ilkelerin önünde bir engel olarak duruyor ve en yetkili makamlar dahi bu ilkelerin önündeki engelleri yönetemiyor. Ben İYİ Parti’nin bütün gönüllülerinin, emek verenlerinin değerli olduğuna inandım. Eğer emekler kişisel hırs ve egolara ezdirilir, değersizleştirilmeye çalışılırsa ve bu durum siyasi bir partide alışkanlık haline geldiyse ne yazık ki ülkeye ümit olamaz.

Antalya’da kongre sürecine gidilirken, Antalya’nın iki büyük ilçe başkanın görevden alınması da bu durumun bir sonucu olduğu gibi, demokrasi vurgusu yapan bir partinin kendi kongre sürecinde adil ve eşit bir ortamı sağlayamadığının da bir göstergesidir. Hal böyle iken, yol arkadaşlarımın, dava arkadaşlarımın birçoğu görevden alınırken, değersizleştirilirken, benim bu görevi sürdürmem siyasi rüşvet görüntüsü vermektedir. Antalya il başkanlığı en çalışkan ilçelerden ikisine yönelik uzun süreli bir itibarsızlaştırma ve tezvirat kampanyası yürütürken şahsımızı da hedef almıştır.

Ekip arkadaşlarımız her türlü iftira karşısında sessizce ya istifa etmiş ya da hakaretleri görmezden gelmiştir. Ancak buna rağmen daimi surette hedef alınmışlardır. Türk milliyetçiliğini daha etkin kılmak ve Türklerin iktidar yürüyüşüne Meral Akşener’in önderliğinde ulaşmak adına çıktığımız bu yol beklentileri karşılayamamıştır. En önemlisi şahsımı Antalya seçmeni seçmiştir. Antalya dışından zorlama bir siyasetin Antalya’ya dayatıldığı bu siyasal durumun adı üzüm yemek değil bağcı dövmektir. Bağban olarak çekiliyor, dağdan gelenlerin önünü açıyoruz”

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz