Evde Karınca Bakımı Nasıl Yapılır?

2
967
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

Evde karınca bakımı fikri çoğu insan için ürkütücü ve ya tiksindirici gelebilir. Sizin için böyle değil ise harika bir hobi bulmuş olabilirsiniz. Bu gün sizlerle karınca dünyasına ve bakımına ilişkin genel bir giriş yapacağız.

Karınca bakımı için ihtiyacımız olan ilk şey nedir?

İhtiyacımız olan ilk şey bir kraliçe karınca olacaktır. Kraliçe karınca evimizde ve ya etrafımızda gördüğümüz karıncalardan farklıdır. Her koloninin en az bir kraliçe karıncaya ihtiyacı vardır. Koloniler belli büyüklüğe ulaştıklarında kraliçe ve prens karınca üretmeye başlarlar. Yaz aylarında ise prens ve kraliçe karıncalar uçuşa geçer. Farklı kolonilerden kraliçe ve prens karşılaşır ve prens karınca kraliçe karıncayı döller.

Kraliçe karınca ve prens karınca (Büyük olan kraliçe)

Kraliçenin bir kere döllenmesi ömrü boyunca yumurtlaması için yeterlidir. İşte bizim aradığımız karınca bu döllenmiş kraliçe karınca. Döllenmiş kraliçe kanatlarını döker ve uygun bir yer bulunca yumurtlamaya başlar.

Bir kraliçe karınca nerede yaşar?

Kraliçeyi bulduysak şimdi sırada ona layık bir yer hazırlamamız gerekli. Kraliçenin yumurtlaması için nemli bir ortam yeterli olacaktır. Bu ortamı hazırlamak için ise bir test tüpü, bir miktar pamuk ve birazcık su yeterli olacaktır. Bu üç materyali kullanarak aşağıdaki resimdeki gibi bir düzenek hazırlıyoruz.

Pamuğun suyu tutması ve akıtmaması önemli.

Şimdi sırada karıncaların yumurtadan çıkmasını beklemekte

Son aşamada ise kraliçemizin yumurtlaması için rahatsız edilmediği ve karanlık bir ortamda bırakmak. Eğer kraliçe döllenmiş ise bir iki gün içerisinde yumurtlayacaktır. Yumurtaların oluşumu ise türden türe değişiklik gösterir ama ortalama süre iki üç ay arası denilebilir. Bu süre size uzun gelebilir ama ilk işçiler çıktıktan sonra koloninin büyüme hızı artacaktır.

Karıncaların bakımı hakkında kısaca bilgiler

Kraliçenin ilk işçileri çıkana kadar herhangi bir besine ihtiyacı yoktur. (Bazı türlerin kraliçeleri besine ihtiyaç duyabilir) Fakat işçiler çıktıktan sonra koloninin besine ihtiyacı olacaktır. Temel olarak iki tip besin ihtiyaçları vardır. Protein temelli ve enerji ihtiyaçları için şeker temelli. Şekerli su, ballı su gibi şeyler ile şeker ihtiyaçlarını, böcek, haşlanmış yumurta beyazı vb. besinler ile de protein ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz

Kolonideki işçi sayısı artana kadar outworld’e (dış dünya) ihtiyaç duymazlar. Yaklaşık olarak işçi sayısı 10 işçiyi geçtikten sonra bir outworld eklemeniz hem sizin karınca bakımı yapmanızı kolaylaştıracak hem de karıncalar için daha faydalı olacaktır.

Karınca hobisi ise bundan sonra tam anlamıyla zevk vermeye başlayacaktır. Her bir karıncanın outworld’de dolaşması yavaş ama kararlı bir biçimde orayı şekillendirmesini izlemek bu hobinin en keyifli kısmı denilebilir.

Eğer siz de doğanın düzeninin bir hayranı iseniz bu hobiden kesinlikle zevk alacaksınızdır. tüm işçilerin tek bir vücut gibi hareket etmesi yumurtaların pupaya kadar ki dönüşüm süreci sizi etkisi altına alacaktır.

Bu yazıyı yazma amacım karınca bakımına bir giriş olması amacı taşıyor. Soru sormak ya da karıncalar hakkında konuşmak isterseniz buyrun yorumlara gelin, konuşalım. Eğer daha ayrıntılı bilgiler edinmek istiyorsanız forumları dolaşmanızı öneririm. Bu yüzden size bir forum bir de youtube kanalı önerim var.

Forum: https://www.karincaciftligim.com/

Yotube kanalı: https://www.youtube.com/user/AntsCanada

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz