Evde Karışık Salça Yapımı

0
2792
salça yapımı
salça yapımı
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

Gıdada taklit ve tağşiş haberlerinden sonra mutfağımızda ne kullanacağımı şaşırır olduk. Enerji içeceğinden, zeytinyağına, şarküteri ürünlerinden un grubuna kadar insan sağlığıyla oynayarak kâr eden endüstriye karşı mutfaklarımız bizim ilk kalemizdir. Bilhassa tencere yemeklerinin vazgeçilmezi olan salça ürününde uzun dönemde sağlığımızı riske atan katkı maddeleri, herkes için ciddi tehlikelerden kabul edilmektedir.

Yemeklik Salça Nasıl Yapılır?

Sizlerle bu yazıda “Evde Güneşsiz Salça Yapımı” tarifini paylaşmak istiyorum. Geleneksel yöntemlerle benim de uyguladığım bu tarif , mevsiminde kullanılan sebzelerin lezzetini kış aylarına taşımaya olanak sağlıyor. İşinin ehli kimselerin rehberliğinde öğrendiğim ev yapımı karışık salça tarifi için biz 9 çuval kırmızı kapya biber ve 10 kilo ev yapımı domates salçası kullandık. Elde edilen devasa miktarda ürün, üç kalabalık ailenin iki senelik salça ihtiyacını karşılayacak. Tabii sizler bu kadar yüksek miktarlarda biber işlemek zorunda değilsiniz. Sizler için malzeme oranlaması yaparak “Güneşsiz Salça Tarifi” paylaşıyorum.

Malzemeler:

  • 15 kg. kırmızı kapya biber
  • 2 kg. domates salçası
  • 1 lt. zeytinyağı (tercihen riviera)
  • 1 sb.Tuz

Güneşsiz Salça Yapılışı

Yıkayıp, ortadan ikiye keserek çekirdeklerini çıkardığınız biberleri; sokaklarda yön levhalarında göreceğiniz “Salça çekilir, tarhana çekilir” yazan yerlerden birine götürerek çektirebilirsiniz veya evinizdeki mutfak robotunda iki kez çekebilirsiniz. Eğer çekim işlemi için profesyonel yardım arzu ederseniz, fırında kızarttıktan sonra mutfak robotunuzdan çekmek suretiyle kırmızı toz biber elde edeceğiniz ikinci yan ürününüz de olacak.

Evde kendi imkanlarınızla biberleri çektiğinizi varsayarak devam edelim. Sıvı formuna yakın kırmızı biberleriniz olacak. Onları derin ve geniş bir tencereye koyarak pişirmeye başlayın.Bu süreçte tahta kaşıkla karıştırmak ve özellikle tencerede ateşin temas ettiği noktalara özen göstermek önemli. 4-5 saat sürecek olan karıştırma işleminin bitişe yaklaştığını, suyunu çekmesinden ve koyu kıvamlı hal almasından anlayabilirsiniz. Ne kadar zor karıştırıyorsanız o kadar iyi. Devamında domates salçasını ekleyip bir saat kadar daha karıştırın. İki salçanın birbirine karıştığına emin olduktan sonra tuz atın ve kapanışta zeytinyağını ekleyin. Sıcağı sıcağına kavanozlara doldurup kapağını iyice sıkılayın.

İki sene raf ömrü olan, katkı maddesiz salçalarınız afiyet olsun. Pişirdiğiniz yemeklerde ekstra domates salçası kullanmanıza gerek yok. Bu tarife göre hazırlayacağınız salçadan bir tatlı kaşığı kullanmak 8 kişilik bir aile için yapılan tencere yemeğine kafi gelecektir.

Çocukluğumda salçanın tepsiler içinde güneş altında günlerce kurutulduğunu görürdüm . Bu verdiğimiz evde salça yapımı tarifi, coğrafi olarak yeterli güneş görmeyen yörelerin, nesilden nesile aktarılan asırlık deneyimidir.

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz