Evhamlılık Hali Ankisiyete Bozukluğunun İşareti Midir?

0
113
Evhamlılık Hali Ankisiyete Bozukluğunun İşareti Midir?
Evhamlılık Hali Ankisiyete Bozukluğunun İşareti Midir?
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

Çevreniz tarafından evhamlı olarak biliniyorsanız dikkat! Çünkü uzmanlar kontrolsüz nitelikteki endişe halini, anksiyete bozukluğunun temel başlangıcı olabileceğini söylüyor.

Kaygı, günlük yaşantımız içerisinde karşılaşılan sorunlarla ilgili olarak hızlı karar alıp bunların çözülmesini sağlayan savunma mekanizması olarak bilinir. Ancak bu kaygı çok fazla arttığında, kişi hiçbir şey yapamaz hale geliyor ve bu durum psikolojik hastalıklar arasında yer alan anksiyete sorununa dönüşebiliyor.
Toplumu etkisi altına alan ve hayat tarzını etkileyen bu psikolojik hastalık durumu, önceden başlanan uygun tedaviler sayesinde kontrol altına alınabiliyor ve hastalar genellikle sağlığına kavuşabiliyor.

Anksiyete Bozukluğu Nedir?

Anksiyete bozukluğu olan bireylerde sürekli, aşırı ve yaşanan duruma uygun halde olmayan bir endişe oluşur. Aşırı endişe, insanların günlük yaşam kalitesini kötü yönde etkiler ve hatta günlük yaşam sorunlarını sürdürmesini engeller. Bu kişiler ile yaşanan her olayda olabilecek en kötü sorunun sonucu ve her şeyin kendi denetimleri dışında olacağını düşünür. O bireyler için iyi bir olasılık durumu ya da geriye dönüş asla mümkün olmaz.

Anksiyete bozukluğu, aşırı endişe hali ve kaygı sorunu genellikle aile, sağlık, para ya da günlük yaşamın parçası olan iş gibi konularıyla ilgili olabilir. Denetlenemez durumda olan bu endişe hali en az altı ay gibi bir zaman, gün boyunca sürer. Genellikle ileri yaşla beraber kaygı duyarlılığı giderek arttığından en çok yaşlı bireylerde ve bir de ergenlik döneminde görülen bir sorundur.

Gerçek bir neden durumu yokken ya da nedeni olsa dahi bu durumla özdeşleşmeyen aşırı, kontrolsüz endişe hali anksiyete bozukluğunun en temel belirtisidir. Çoğu zaman bireyler endişenin aşırı olduğunun çok fazla farkındadır, ancak bu endişe halinin istem dışı olarak kontrol altına alamadıkları gözlenmiştir. İşte bu bireyler genelde çevreleri tarafından çok aşırı evhamlı halleriyle bilinir.

Anksiyete Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Anksiyete bozukluğunun tedavisi durumunda ilk yapılması gereken şey uzman bir psikiyatri başvurmaktır. İlk zamanlarda mutlaka kapsamlı bir psikolog tarafından değerlendirmesinin yanı sıra, bu belirtilerin herhangi bir fiziksel nedenli sorundan kaynaklandığını anlamak için bazı tetkiklerde bulunulur.

Değerlendirme sonrasında psikoterapi ya da ilaç tedavisi uygulanabilir. Bu yöntemlerden birinin veya birlikte uygulanması etkinliği ispatlanır.Tedavi sonrasında bireyin yaşamı boyunca davranışları uzman tarafından belirli bir süre gözlemlenerek kontrol altına alınır. Genelde bu tür uzmanlarla yapılan tedavi yöntemleri başarılı sonuçlar yakalamaktadır.

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz