Evinizin Altından Fay Hattı Geçiyor Mu? Tek Tıkla Öğrenebilirsiniz

0
105
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇
Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şube Başkanı Engin Er, insanların MTA’nın sitesine girerek yaşadıkları evlerin altından fay hattının geçip geçmediğini öğrenebileceklerini ifade etti.

Şu sıralar sıkça hayatımızın içerisinde olan deprem hakkında Engin Er, Marmara Denizi’nde meydana gelebilecek depremin sadece İstanbul’u değil, bütün Marmara Bölgesine etki edeceğini belirtti. Vatandaşların Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) sitesine girerek evlerinin altından fay hattının geçip geçmediğini kolaylıkla öğrenebileceğini belirten Er, zemin etüdü ile de evlerin sağlıklı olup olmadığının belirlendiğini ifade etti.

Sözlerine devam eden Engin Er  “Bugün internet üzerinden parselimizin, evimizin neresinden fay hattı geçtiğini çok net bir şekilde görebiliyoruz. E- devlete giriş yaptığımızda parselimizin zemin özelliklerini de görebiliyoruz. Dolayısıyla doğal afet anlamında çok net bilgilere sahip olabiliriz. Bunların yanı sıra en önemli şey binaların güvenliğidir. Binalarda mühendislik hizmeti alınmamışsa o bina güvenli bina değildir. Öncelikle zemin etüdü yaptırılması gerekiyor. Bu etütle fay hatlarına ne kadar mesafede olduğu bilinmelidir. Ev fay hattının üzerindeyse ona göre tedbirler alınabilir. Zemin etüdü mevcut binalara da yapılmaktadır. Sadece yeni yapılan binalar değil. Bundan sonra beton, demir ve proje uygunluğunu test ederek güvenli bir bina olup olmadığını net şekilde öğrenebilir. Eğer bina sağlam değilse güçlendirme yapılabilir. Eğer zemin sağlam değilse zemin iyileştirme de yapılabilir ama bunlar masraflı şeylerdir. Daha güvenli bir şehir olması için bu işin önceden planlanması gerekmektedir. Bunun için de belediyelere ve merkezi idareye görevler düşmektedir.” dedi.

Bu açıklamalardan sonra evlerinden fay hattının geçip geçmediğini öğrenmek isteyenler, MTA’nın internet sitesindeki ‘Yer Bilimleri’ bölümünden yaşadıkları bölgeyi sorgulayabilir.

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz