Facebook “CTRL-labs” Şirketini Satın Aldı

0
92
Facebook “CTRL-labs” Adlı Şirketi Satın Aldı
Facebook “CTRL-labs” Adlı Şirketi Satın Aldı
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

Bugün hâlâ güncelliğini koruyan sosyal medya platformu Facebook, zihin okuma sistemleri için kurulmuş olan CTRL-labs adlı şirketi satın aldı. Geçtiğimiz günlerde internet sitelerine yansıyan bu haberle teknoloji dünyası hareketlenmeye başladı.

Facebook yapmış olduğu açıklamada; New York merkezli CTRL-labs şirketini satın aldığını doğruladı. Söz konusu sistemde, insan zihniyle bilgisayarların kontrol edilmesini sağlayacak sistemler üzerine çalışmalar yapılıyor. Facebook satın aldığı şirketi kendi bünyesinde yer alan “Gerçeklik Laboratuvarı”na dahil edeceğini ve alım bedelinin 1 milyar doların altında olduğunu dile getirdi.

Facebook Gerçeklik ile Sanal Gerçeklik Arasında İlişki Kurmayı Hedefliyor Mu?

Gerçeklikle sanal gerçeklik arasında iletişim kurmayı planlayan Facebook, konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Başkan yardımcısı Andrew Bosworth, “Bu gibi teknolojiler bize 19. Yüzyıl buluşlarının 21. Yüzyılda yeniden hayal edilmesi için yaratıcı fırsatlar sunuyor.” ifadelerini kullandı. Facebook; gerçeklikle, sanal gerçeklik arasında iletişim kurulduğunda, iletişimimizin de değişebileceğini düşünüyor.

Facebook Bileklik Takarak Cihazları Kullanabilmenin Mümkün Olduğunu Mu Söylüyor?

Facebook başkan yardımcısı Andrew Bosworth; almış oldukları CTRL-labs şirketi teknolojisiyle, insanların bir bileklik takarak cihazlarını yönetebileceğini vurguladı. Sözlerine şu ifadelerle devam etti, “Bu şöyle çalışıyor; omuriliğinizde, ellerinizdeki kaslara bir düğmeyle basmanız için elektrik sinyalleri gönderen nöronlar var. Bileklik bu sinyalleri deşifre edecek ve cihazın anlayabileceği dijital sinyallere çevirecek Dijital hayatınız üzerindeki etkinliğiniz artacak.

Facebook şirketi, bünyesine katmış olduğu CRTL- labs adlı şirketle sadece Facebook için değil teknoloji için de büyük bir adım atacağa benziyor. Bahsi geçen CTRL-labs şirketi, 2015’te Kolombiya Üniversitesinde nöroloji bilim dalında doktora yapmış olan Thomas Reardon ve Patrick Kaifosh adlı iki girişimci sayesinde bugün hayatımıza girdi.

2015’ten bu yana kendini büyüten şirket, insanların zihniyle bilgisayarların kontrol edilmesini sağlayacak bir sistem ortaya koydu. Böylece teknolojinin bir adım daha ileri gitmesine öncülük etti. Yıl 2019 olduğunda ise, CTRL-labs Facebook şirketine satıldı. Geçtiğimiz günlerde internet sitelerinde yerini alan bu satış haberi, gelecek için olumlu gelişmelerin sinyallerini vermiş oldu. Facebook her geçen gün kendine bir yenisini ekleyerek büyüme devam edeceğe benziyor.

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz