Fobilerimizden Kurtulabilir Miyiz?

0
2410
Fobilerimizden Kurtulabilir Miyiz?
Fobilerimizden Kurtulabilir Miyiz?
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

Birçok insanın hayatında farklı türde fobiler vardır. Kimilerinin yükseklik korkuları varken, kimilerinin karanlık veya böcek korkusu vardır. Bu tür fobiler bazen insanların hayatını onlara göre organize etmelerine sebep olabilmektedir. Böyle duruma düşüren fobik korkular birçok insanı gerçek bir sıkıntıya düşürmektedir.
Fobi belli bir durumun, nesnenin veya etkinliğin yarattığı yoğun olarak hissedilen bir korkudur. Korku insan doğasının gereği olarak kendisini korumaya yönelik olan doğal bir duygudur. Fobiler insanlarda tehdit şeklinde algıladığı zaman oluşsa bile, insanların günlük hayatlarını etkileyecek boyuta dönüştüğü zaman olumsuz bir yöne doğru ilerler.
Fobi his durumlarıyla karşılaşıldığında kalp çarpıntısı, rahatsızlık hissi, ağız kuruluğu, baş dönmesi, terleme ve öleceğini düşünme v.b şekilde fizyolojik belirtiler görülmektedir.

Korku ile Fobi Arasındaki Farklar

Korku insanların hayatta kalmasına destek olan bir duygudur. Fobi ise bir duruma karşı duyulan korku nedeniyle bireyin yaşamının kötü bir yönde etkilenmesidir. Yaşanan korku giderek kronikleşir ve yoğun bir şekilde kendi gösterdiği için mantıkdışında olduğu kabul edilir.

Fobiler genel olarak üç gruba ayrılmaktadır.

Sosyal Fobi: Sosyal yaşam alanlarında başkaları tarafından gözlemlendiğini düşünme ve eleştirilme korkusu, küçük düşeceğini düşünme gibi hisler yaşamasıdır. Kişi bu tür problemleri yaşadığı için sosyal ortamlara çok fazla girmekten çekinmektedir.

Agorafobi: Genellikle açık alan korkusu olarak bilinir ve tek başına kalmak, yalnız bir şekilde sokağa çıkmak gibi durumları da kapsar. Çoğu agorafobisi olan insanlar sürekli panik nöbetleri geçirir.

Özgül Fobi: Belirli nesne ya da durumların karşısında duyulan yoğun hissedilen korku durumudur. Fobi nesnesiyle yüz yüze kalındığı anda panik derecesinde bir korku ortaya çıkar. Bu ortaya çıkan korku hali kişiyi kendini kötü hissetmesine neden olur.

Fobilerimizden Nasıl Kurtuluruz?

Genelde özgül fobilerin tedavilerinin başarılı bir olması mümkündür. Tedavinin çözümü olarak daha çok terapi sırasında uygulanmaktadır. İlaç tedavisi ise pek fazla önerilmemekte ve sadece ilk zamanlarda kullanılabilmektedir. Terapi anında çeşitli fobiye duyulan nesnelere veya duruma karşı detaylı alıştırmalar yapılması mümkündür. Bu araştırmalar sonucunda fobinin neden olduğu durum ortaya çıkarılabilir.

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz