Foça’da Gidilecek Yerler

0
68
Foça'da Gidilecek Yerler
Foça'da Gidilecek Yerler

İzmir’in kozmopolitliği ve kalabalığın karmaşasından uzak sakin köşesi Foça’ya gidenler bilir; dinginliğin ve huzurun açık adresi gibidir. Hem sizde hissettirdikleri hem size gösterdikleri Foça’nın naif ve masalsı dokusunun bulunmaz parçalarıdır.

Foça ismi eski zamanlardan beridir fok balıklarının yuvası olmasından dolayı Phokia (fok anlamına gelir) olarak günümüze kadar şekillenmiştir. Doğası, birbirinden güzel sokakları, sokaklarında ruhunu hiç kaybetmemiş taş evleri ve her evin önünde konuşlanmış kedi ve köpekleriyle sımsıcak bir yer Foça.

Foça, Eski ve Yeni Foça olmak üzere iki kısımdan oluşuyor. Aslında ikisi de birbirine çok benzer ve birbirini tamamlar olmasına rağmen Eski Foça daha çok sevilen ve tercih edilen bir belde. Yazları Foça’da ne Alaçatı’daki kalabalık ne de Çeşme’deki gibi pahalılık darlamaz sizleri. Milattan önce 9. Yüzyıla dayanan İyonya medeniyetinin dokusu, kasaba havası ve sevecen halkı ile hiç gitmek istemeyeceğiniz bir yer Eski Foça. Derler ki Foça’nın bir yerinde bir taş varmış ve o taşa ayağını basan dönüp dolaşıp bir şekilde Foça’ya gelirmiş.

Foça’ya geldiğiniz zaman tatmanız gerekenler listesinde elbette mis gibi zeytinyağları ve Foça karası başta olmak üzere sıcak ve soğuk şarapları var. Eski Foça sahilinde arkadaşlarınızla denizi izleyebilir balık tutabilir sevgilinizle romantik dakikalar yaşayabilirsiniz.
Eski Foça’da nereyi görmeli diyorsanız Reha Midilli Caddesi’ne gidin oradan da küçük deniz olarak bilinen sahile geçin. Birbirinden güzel balıkçı lokantaları, restoranlar, size eşlik eden martılar ve masmavi bir manzara. Bundan daha fazla iyi gelen çok az şey vardır.

Beşkapılar Kalesi

Eski Foça sahilinin hemen başlangıcında bankaları ve şehir merkezini geçince denizle bütünleşmiş gibi duran muhteşem bir tarihi yapı. Foça’da yaşayan kitlenin çoğunluğu asker olduğu için zaten kaleyi görmek de size farklı bir hava soluduğunuzu hissettirecek. Yazları adım atacak yer bulmanın zor olduğu Foça’da mayıs ve ekim en güzel zamanlardır diyebilirim.

Kozbeyli Köyü

Gelelim Foça’da benim en sevdiğim yere. Şirin mi şirin sıcacık bir köy olan Kozbeyli aynı zaman da capcanlı ve enerji veren sokaklara da sahip. Özellikle Bağarası köyünü geçtikten sonra yukarıdan giriş manzarası olarak denizi ve yemyeşil Kozbeyli’yi görmek gününüzün güzel geçmesi için yetip de artıyor bile. Kozbeyli’ye gittiğiniz zaman Kozbeyli Konağı’na muhakkak uğrayın ve İnci hanım’ın muhteşem yemeklerinin tadına bakın. Foça’da yemek yiyeceğiniz en güzel yerlerdendir.

Sazlıca Plajları

Foça’ya kadar gittiniz tabi ki denize girmemek olmaz. Sazlıca plajları denizin keyfini çıkaracağınız temiz ve güzel alternatiflerden en güzeli desek yalan olmaz. Ayrıca Foça tekne turları ile Foça adalarını da keşfedebilirsiniz.

Nazmi Usta Dondurmaları

Son olarak Foça’nın artık simgesi haline gelen Giritli Nazmi Usta dondurmaları var. Dondurmaları İzmir çapında ün yapmış ve öyle lezzetli ki önünde sıranın eksik olduğu çok az zaman var. Özellikle İzmir’in sıcağından bunaldığınızda serinlemek için en güzel seçenek bence Nazmi Usta Dondurmaları. Siz de Foça’ya ait deneyimlerinizi bizimle paylaşmak isterseniz yorumlarda buluşalım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz