Geçmişten Günümüze Tüketici Kavramı

0
268
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

Genel olarak baktığımızda, insanlar istek veya ihtiyaç duyduğu ürün/hizmetleri satın alırlar. Bu sebeple tüketim, tüketici ve dolaylı olarak pazarlama gibi birçok kavramla karşılaşırız.
Peki, sürekli değişen dünya ve bu değişime ayak uyduran insanlar, tüketici olarak nasıl bir değişim gösteriyor? Klasik pazarlama döneminde üreticilerin “ne üretirsem satabilirim?” düşüncesinin günümüzde hiçbir etkisinin kalmadığı hatta artık komik bir düşünce olduğu aşikar. Artık çok fazla üretici var ve tüketicinin beğenmemesi gayet doğal. Çünkü seçeneği çok fazla. Aradığının aynısını bulma ihtimali varken bir eksiğini seçmiyor haliyle.

Akıllı Tüketici

Gelişen teknolojinin sağladığı şartlar ile birlikte artık tüketiciler daha akıllı! Çünkü artık ellerinde sosyal medya gücü var. Beğenmediğinde veya sipariş ettiği ürün hakkında bir problemle karşılaştığında, bu problemi kolaylıkla kamuoyuna sunabiliyor, çok daha kolay bir şekilde çözüme ulaşabiliyor. Bu yüzden üreticiler tüketicilerin istediğini üretip, onları tatmin etmek zorunda ki bir sosyal medya kriziyle karşılaşmasın. Bu sebeple artık üreticiler “ne üretirsem satabilirim?” diye düşünmüyor, aksine “tüketiciye ne sunarsam beni seçer?” diye düşünmeye başlıyor.

Tüketici Odaklılık

Geçmişten bugüne pazarlama kavramının üretici odaklılıktan tüketici odaklılığa evrilmesine şahitlik ediyoruz. Müşteri memnuniyeti, marka değeri yaratma, ürün kalitesini arttırma, müşteri deneyimi gibi onlarca kavramın karşımıza çıkmasının aslında temel sebebi de bu diyebiliriz. Bu evrilme, tüketicilerin zaman geçtikçe daha da duyarlı olması ve üreticilerin de bu duruma ayak uydurma çabalarının sonuçlarıdır.

Tüketicilerin bundan sonraki evrilme süreci nasıl devam edecek?

Bu konuda 3D yazıcılar gelecekten bir ipucu veriyor bizlere. Artık tüketiciler gerekli teçhizatı sağlayıp, istediklerini üretebilecek pozisyona evriliyorlar. Yani artık tüketiciler de üretici oluyor!

Biz de bu teknolojinin daha fazla gelişip yayılmasını ve doğuracağı sonuçları merakla bekliyoruz.

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz