İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Good Bye Lenin! (Elveda Lenin!)

Süre : 121 Dakika

Tür : Dram, komedi

Ülke : Almanya

Yapım Yılı : 2003

IMDB : 7.7

Sosyalizme hayatını adamış bir anne ve annesinin hayatta kalabilmesi için mücadele eden bir çocuk. Mücadelenin, azmin, sevginin, tarihin filmi. “Elveda Lenin!”

Yönetmen koltuğunda Alman Wolfgang Becker’in oturduğu filmin senaristi, Bernd Lichtenberg. Filmin başrol oyuncusu Daniel Brühl ise fedakar evlat Alex’i canlandırıyor.

Almanya’nın, doğu ve batı olarak ikiye ayrıldığı dönemde,1989-90 yıllarında geçen film, dönemin Almanya’sını çarpıcı bir şekilde gözler önüne seriyor. Komünizm ile yönetilen Doğu Almanya, kapitalizmin hüküm sürdüğü Batı Almanya… Birbirinden haz etmeyen aynı ülkenin, aynı milletin fertleri… Bunca karmaşanın ortasında, komünist parti üyesi bir kadın ve onun ailesiyle ve ülkesiyle olan ilişkisini ele alan bir yapım.

Henüz Berlin duvarı yıkılmamışken geçirdiği bir kaza sonucu Christiane (Katrin Sass) komaya girer. O komadayken yıkılan (13 Haziran 1990) Berlin duvarı, Alex’in de yıkılışının sebebi olmuştur. Doktorun, annesinin en küçük heyecan veya stresle karşı karşıya kalması durumunda hayatını kaybedebileceğini söylemesi üzerine, Alex; kapitalizmin hızla yayılmaya başladığı ülkede, annesi için evde ufak bir Doğu Almanya yaratmaya çalışır. Tabii ki, bu o kadar kolay olmayacaktır.

Alex’in, arkadaşı Dennis (Florian Lukas) ile komünizme uygun, uydurma haber programları çekmesi, kardeşi Ariane (Maria Simon) ile evin içinde hâlâ eski kıyafetlerini giymeleri, annesinin en sevdiği turşunun piyasadan kalkması ile, o eski turşu kavanozlarını binbir güçlükle bulmaya çalışması, sosyalizme bağlı olan annesinin dostlarını, annesine hiçbir şeyden bahsetmemeleri konusunda tembihlemeye çalışması… Filmi kaliteli kılan sahnelerden sadece birkaçı.

Birbiriyle tezat iki yönetim biçimi arasında bocalayan halk, çok hızlı bir değişim içerisine giren toplum, bağlı olduğu düşüncelere hayatı pahasına inanan ve sahip çıkan insanları en gerçekçi taraflarıyla sinemaya aktaran film, aynı zamanda izleyicilere belgesel tadında bir gösteri sunuyor.

Hasılat ve Ödüller

Ülkemizde, “Elveda Lenin” adıyla 2004 yılında gösterime giren film, dünya genelinde 55.694.557 Dolar hasılat elde etti.

İki dalda aday olarak gösterilen yapım, “En İyi Film Dalında Avrupa Film Ödülü ve En İyi Yönetmen Dalında Alman Film Ödülü”ne layık gösterilmesinin yanı sıra, diğer birçok özel ödülün de sahibi oldu.

Henüz izlemeyen ve tekrar izleyecek olan okurlarımızın, yanlarına bir kavanoz turşu almasını tavsiye eder, iyi seyirler dileriz.

2 Yorum

  1. Hakan Hakan

    Hemen izliyorum çok güzel bir şekilde anlatmissiniz😊

    • Mahmut YILDIZ Mahmut YILDIZ Yazar

      Teşekkürler, iyi seyirler 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir