Google Bizi İzliyor: Google Etkinliğinizi Görme ve Durdurma

0
58
Google Bizi İzliyor: Google Etkinliğinizi Görme ve Durdurma

Kişisel verileri elde etmek amacıyla Google bizi sürekli izliyor. Google’ın bize söylediğine göre bu veriler üçüncü kişiler ile paylaşılmıyor. Daha uygun reklamları görmemiz gibi ticari faliyetler için kullanılıyor.

Google bu veriler aracılığıyla sizin bir internet profilinizi oluşturuyor. Bu profili oluşturmak için siz gizli modda iken bile sizin hakkınızda veri toplamaya devam ediyor.
Ayrıca mobil cihazlarımızın hemen hemen hepsi Google hesaplarımız ile bağlı olduğundan bu cihazlar aracılığıyla konum gibi kritik verileri de toplamaya devam ediyor.

Google bizi izliyor düşüncesi size bir kıyamet senaryosu gibi gelebilir ama Google verilerin ne kadar kuvvetli olabildiğinin farkında. Nasıl ki “bilgi eşittir güç” ise günümüzde “güç eşittir veri” şeklini aldı. Bu veriler aracılığıyla yönlendiriliyoruz ve satın alma dürtülerimiz kontrol ediliyor. Bu konuda da oldukça başarılı oldukları kesin.

Google Etkinliğinizi Görme

Google hesabınızda oturum açtığınızdan emin olduktan sonra “bu bağlantıya” tıklayarak “Google Etkinliğim” sayfasına gidebilirsiniz.

Google Bizi İzliyor: Google Etkinliğinizi Görme ve Durdurma
“Google Etkinliğim Sayfası”

Henüz sizi telaşlandıracak bir durum yoksa sayfayı aşağıya doğru kaydırarak asıl verileri görebilirsiniz. Gün boyunca saat saat, dakika dakika internet hareketlerinizi görebilirsiniz. Ve Google tüm bu verilere eğer siz izinleri değiştirmezseniz sonsuz süre ile sahip.

Etkinlik İzlemeyi Durdurma

Etkinliklerinizin izlenmesini durdurmak için, “Google Etkinliğim” sayfasındaki “Etkinlik Kontrolleri” kısmına tıklıyoruz. Daha sonra ise “Web ve Uygulama Etkinliği” yazan kısımdaki işareti kaldırıyoruz. Sayfanın aşağısında diğer depolanan etkinlikleri görebilir ve bunların izinlerini değiştirebilirsiniz.

Google Bizi İzliyor: Google Etkinliğinizi Görme ve Durdurma
“Etkinlik Kontrolleri” Sayfası

Geçmiş Etkinliklerinizi Silme

Eğer Google’a bir darbe daha vurmak ve ellerinde kalan şimdiye kadar ki etkinliklerinizi de silmek istiyorsanız şu yolu izleyin: Öncelikle ” Google Etkinliğim Sayfası“na tekrar geliyoruz.

Google Bizi İzliyor: Google Etkinliğinizi Görme ve Durdurma
“Tüm Zamanlar” seçeneğini seçiyoruz.

Köşedeki sayfalardan “Etkinlik Silme Ölçütü” yazan kısmı açıyoruz. Ardından “Tarihe Göre Sil” kısmındaki seçeneklerden “Tüm Zamanlar“ı seçiyoruz. Ardından hepsini sil butonuna basın. (Ve hepsinin gerçekten silindiğine inanmaya çalışın 🙂 )

Bu adımları yapıp etkinlik izlemeyi kapattığınız zaman Google’ın sizin için kişileştirdiği reklamları göremeyebilirsiniz. Bana kalırsa bu rahatsız edici bir durum değil ama yine de aklınızda bulunsun.

İnternetin tüm bu karanlık dünyasından uzaklaşıp biraz hava almanız en iyisi. 🙂

İşte size önerimiz: https://netbihal.com/ataturk-arboretumu-istanbulda-bir-hafta-sonu/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz