Google’ın Yeni Oyun Platformu: Stadia Hakkında

0
133
Google'ın Yeni Oyun Platformu: Stadia
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

Google’ın yeni oyun platformu Stadia üzerinden son çıkan oyunları oynayabilmek için son model bilgisayarlara ihtiyacınız yok. İhtiyacınız olan tek şey Google Chrome olan bir aygıt. İster bilgisayar, ister tablet, isterse de telefon. Kaliteli bir oyun deneyimi için ise tek ihtiyacınız olan şey hızlı bir internet bağlantısı.

Yazıya başlamadan belirtmekte fayda var. Google’ın Yeni Oyun Platformu, Stadia kasım ayında çıkacak fakat ne yazık ki Türkiye için kullanıma girmeyecek.

Google'ın Yeni Oyun Platformu: Stadia

Google Stadia Nasıl Çalışacak

Teknik ayrıntılara girmeden kısaca anlatmak gerekirse, Google sizin yerinize son model bilgisayar alacak. Siz ise internet üzerinden bu bilgisayarlara eş zamanlı olarak bağlanacaksınız. Siz İnternet üzerinden oynarken Google’ın sistemini kullanmış olacaksınız. Yüksek fps ve kaliteli bir görüntü için ise mutlaka iyi bir internet bağlantısına sahip olmanız gerekecek.

Google Stadia’nın Oyun Desteği

Başta Ubisoft olmak üzere birçok büyük oyun şirketi Google’ın bu platformunu destekliyor. Bu da demek ki son çıkan kaliteli oyun yapımları bu platform üzerinden oynanabilecek. Ayrıca Google bu platformun yaygınlaşmasını sağlamak adına sadece bu platformda oynanabilecek yeni ve kaliteli oyunları piyasaya sürmeyi hedefliyor.

Stadia Gamepad

Google'ın Yeni Oyun Platformu: Stadia

Google bu platform ile birlikte kendine özel bir gamepad üretmeyi de düşünüyor. Stadia da yalnızca bu gamepad’i desteklemeyecek. Yani sıradan bir gamepad ile de oyunları oynayabilirsiniz. Bu gamepad’te ise size kolaylık sağlaması için eklenmiş birkaç özellik olacak. Oyun oynarken tek tuşla Youtube canlı yayınına geçmek, Google asistan ile konuşabilmek gibi.

İnternet Hızı

Google bu platform üzerinden oyun oynayabilmek için minimum 10 mbps’lik bir internet hızı öneriyor.

Google’ın Yeni Oyun Platformu: Stadia
İnternet hızına göre desteklenen oyun kalitesi.

Fiyatlandırma

Google’ın açıkladığına göre 10 dolar ödeyerek Stadia Pro üyeliği satın alabileceksiniz ve Google’ın kütüphanesine eklemiş olduğu oyunları oynayabileceksiniz. Buradaki önemli nokta ise çıkan tüm oyunlar Google’ın Yeni Oyun Platformu Stadia kütüphanesine eklenmeyecek. Son çıkan oyunlara ayrı bir ücret ödeyerek satın almanız gerekecek. Bu durum oyun severler için biraz üzücü olabilir. Oyunların fiyatları ise oyunun diğer platformlardaki ücreti ile aynı olacağı tahmin ediliyor.

Bu platform hakkında aklımızda cevap bulamamış daha birçok soru var. Benim inancım platform yayınlandıktan sonra eksiklerini giderecek ve hayatımızdaki yerini alacağı yönde. Her ne olursa olsun Google gibi büyük bir şirketin bilgisayar oyunları sektörüne girmesi bizim gibi oyuncuların yararına olacaktır.

Hazır oyunlardan söz açılmışken ve Steam Yaz İndirimleri devrede iken, oyun seçmenizde yardımcı olacak şu testimize de bir bakmak isteyebilirsiniz:
https://netbihal.com/steam-yaz-indirimlerinde-hangi-oyunu-almalisin/

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz