Hamileyken Nasıl Beslenmek Gerekir?

0
2356
Hamileyken Nasıl Beslenmek Gerekir?
Hamileyken Nasıl Beslenmek Gerekir?
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

Sağlıklı bir gebelik geçirmek sağlıklı bir bebek dünyaya getirmenin ilk şartıdır. Yeterli ve dengeli beslenme, uyku, vitamin ve mineral desteği, doğru egzersiz programı başta olmak üzere birçok konuya dikkat edilmelidir. Bu yazımızda gebelik ve beslenme ile ilgili en çok merak edilen soruları cevapladım. Anne adayları bu bilgiler ışığında beslenmenize doğru müdahaleler yapmayı ve ekstrem durumlarda doktorunuza danışmayı unutmayın.

Gebelikte Zayıflama Diyeti Yapılır Mı?

Gestasyonel diyabet ve birçok rahatsızlığı önleyebilmek için gebeliğe ideal kiloda başlamak çok önemlidir bunu sağlayan en önemli koşul da elbette ki planlı gebeliktir. Ancak plansız gebeliklerde anne adayının fazla kilosu ve obezite problemi varsa doğumda oluşacak problemleri ortadan kaldırmak, normal doğum ihtimalini artırmak gebelik şekeri gibi hastalıkları önlemek için ilk üç ay zayıflama diyeti uygulanabilir. Bu diyet kesinlikle bilinçsiz ve rastgele uygulanmamalı, mutlaka diyetisyen eşliğinde diyete başlanmalıdır. İlk üç aydan sonra zayıflama diyeti bırakılmalı annenin ve bebeğin enerji ihtiyacını karşılayacak miktarda kalori içeren bir beslenme programı oluşturulmalıdır.

Her Gebelikte Vitamin Takviyesi Şart Mı?

Gebelikle beraber demir, kalsiyum gibi annenin ihtiyacı olan mineraller fetusun gelişimi için normal gereksinimin üzerine çıkar ancak bu gibi durumlarda alerji testi ve doktor tavsiyesi önemlidir. Kimi annelerde demir alerjisi gibi durumlar rahatsızlık yaratabilmektedir. Gebelikten üç ay önce başlanılması gereken bir diğer vitamin ise folik asittir. Nöral tüp defekti başta olmak üzere birçok hastalığın önlenmesi için annenin kesinlikle folik asit depolarını doldurması gereklidir.

Hamileyken Spor Yapılmalı mı?

Hamileliğin rahat geçmesi ve doğumun kolaylaşması için egzersiz yapmak gebelikte alınacak fazla kiloların da önüne geçer. Hamile platesi, yoga, tempolu yürüyüşler sırt ve karın kaslarını güçlendirecek tüm egzersizler anneye iyi gelecektir. Ancak düşük tehlikesi, erken doğum gibi durumlarda risk artacağı için spor yapılmamalıdır. Doktor bilgisi dahilinde spora başlanmalı eğer hamilelik öncesinde de aktif spor yapan biriyseniz sekizinci haftadan itibaren tempoyu artırarak devam edebilirsiniz.

Hamilelikte Kaç Kilo Alınmalı?

Hamilelikte alınacak kilo annenin sağlık durumuna ve gebeliğe başlangıç ağırlığına göre değişmektedir. İdeal kiloda gebeliğe başlayan bir annenin alması gereken kilo 9-12 arasındadır. Fazla kilo ile başlayan gebeliklerde ise mevcut ağırlığı mümkün olduğu kadar korurken ikiz gebeliklerde bu sayı daha fazladır.

Bitki Çayı ve Kahve Tüketimi Ne Kadar Olmalı?

Birçok bilimsel çalışma kafeinin erken doğum ve gebelik riskini artırdığını göstermektedir. O yüzden gebeyken kahve tüketimi en fazla bir fincanla sınırlandırılmalıdır. Siyah çay açık tercih edilmeli ve içeriği bilinmeyen bitki çayları kesinlikle tüketilmemelidir. Sağlıklı beslenmeniz için her zaman önerdiğimiz yeşil çay da gebeyken tüketilmemesi gereken içecekler arasında çünkü yeşil çay folik asit emilimini engellemektedir.
Gebelikte beslenme ile ilgili en temel konuları kısaca özetledik.Siz de gebelik öncesi ve gebelikte beslenme ile ilgili merak ettiklerinizi yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz.

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz